Nový občanský zákoník začne platit podle plánu. Vláda odmítla posunout jeho účinnost

Soudy začnou od příštího ledna rozhodovat podle nového občanského zákoníku. Vláda dnes podle informací Radiožurnálu odmítla posunout platnost největší změny v civilním právu za posledních padesát let až na rok 2015.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Vláda o tom, že nový občanský zákoník začne platit podle plánu, rozhodla jednomyslně. Ministr financí Miroslav Kalousek, který požadoval odložení účinnosti s tím, že veřejnost nebo úřady se nestačí na revoluční novinku připravit, nakonec po takřka dvouhodinové diskuzi svůj návrh na posunutí platnosti stáhl.

Kabinet tak nakonec o ničem nehlasoval, jen dal zelenou původním plánům. Podle premiéra Petra Nečase je ponechání platnosti zákoníku od roku 2014 správným krokem: „Jsme si samozřejmě vědomi, že je to velká a závažná změna. Na druhé straně osvobození se od komunistického občanského zákonku je dole našeho názoru správný krok.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání vlády o termínu platnosti nového zákoníku sledovala redaktorka ČRo Martina Spěváčková

Proti odkladu se postavilo ministerstvo spravedlnosti. Podle něj k němu není důvod. Odložení účinnosti by pak podle justice vyvolalo obrovskou právní nejistotu. Soudy se už totiž začaly připravovat na revoluční novinku.

ČSSD je zase přesvědčena, že spuštění nového zákoníku už příští rok může přinést komplikace, nejistotu a zmatek. Sociální demokraté slibují, že v případě vítězství v příštích volbách změny zruší.

„Sociální demokracie dlouhodobě navrhuje vládní koalici, aby alespoň o rok až dva odložila účinnost nového občanského zákoníku. Řada právních expertů nám dává za pravdu. Navíc je evidentní, že účinnost nového občanského zákoníku od 1. ledna příštího roku vyvolá celou řadu dodatečných výdajů, které se budou týkat také podnikatelského sektoru,“ tvrdí šéf strany Bohuslav Sobotka.

Kodex mění všechny oblasti soukromého práva. Obsahuje více než tři tisíce paragrafů a dotýká se třech základních okruhů - rodiny, vlastnictví a smluv. Zákoník má lidem přinést větší smluvní volnost.

Tereza Janouškovcová Bartůňková, Martina Spěváčková, Matěj Skalický, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme