Nový občanský zákoník zahltil advokáty prací. S jeho výkladem se často sami potýkají

Právníci si nevědí rady s novým občanským zákoníkem. Od ledna se na ně přitom obrací stále více lidí, kteří potřebují poradit s rozvodem nebo dědictvím. Advokáti oslovení Radiožurnálem ale tvrdí, že klientům mnohdy účinnou pomoc nezaručí. U výkladu smluv podle nových pravidel totiž postrádají odborný názor, podle kterého se mají závazně řídit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Celá řada advokátů v Česku má od nového roku o třetinu více práce. Kvůli novému občanskému zákoníku se na ně obrací stále více lidí.

„Volají tam instituce, firmy i fyzické osoby, ptají se nás na řešení některých problémů. Problém je ale v tom, že mi sami kolikrát nejsme schopni lidem fundovaně odpovědět, protože k tomu neexistuje žádný odborný názor. Ten bude až jednou dán Ústavním soudem, popřípadě Nejvyšším soudem, a to je otázka několika let,“ potvrzuje advokát Ronald Němec.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémy kolem nového občanského zákoníku se zajímala redaktorka Květa Moravcová

Jenže do té doby si právníci můžou nový občanský zákoník vyložit chybně a sestavit nepřesnou smlouvu, se kterou pak jejich klient bude mít potíže.

„Klidně za tři, za čtyři roky, až bude spor z toho nového případu a dostane se k vyššímu soudu, tak může soud říct, že právník to tehdy vyložil úplně špatně a my to vykládáme tak a tak,“ vysvětluje další právník Daniel Šulc s tím, že mnoho soukromých osob i firem se chce problémům s novým občanským zákoníkem vyhnout.

„Neustále se setkávám s požadavky svých klientů, kteří vezmou starý zákoník a ten úkon antidatují s tím, že ho sjednali v prosinci 2013. A klidně jsou schopni říct, že smlouva bude účinná až od 1. 3. 2014,“ doplňuje Šulc.

Ceny za radu právníka zatím zůstávají stejné. Zatímco v menších městech klient zaplatí kolem několika set, v Praze se odměna pohybuje kolem tří tisíc korun.

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme