Nový ombudsman chce zakotvení v ústavě

Podle nového ombudsmana Pavla Varvařovského by měl být institut veřejného ochránce práv zmíněn v ústavě. Byl by tak lépe chráněný proti náhlým změnám v politické sféře a také by byl hůř zrušitelný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochránce veřejných práv Pavel Varvařovský | Foto: Tomáš Adamec

V jiných zemích Evropské unie je tento institut většinou v ústavě už zakotvený, doplnil Varvařovský: „Ty starší ústavy – Rakouska, Holandska vlastně poznáte, že je to dodatečně. Je to tam vlastně dané po vzniku instituce. Pak si řekl, měli bychom to tam dát, systémově to tam patří. Když je to orgán, který může ostatním mocím trochu vrtat do jejich působnosti, tak by to mělo být v ústavě.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový ombudsman Pavel Varvařovský o zakotvení v ústavě

Varvařovský chce také posílit pravomoce úřadu. Jde například o možnost kanceláře obrátit se přímo na Ústavní soud. To v současné době není možné. Další plány v oblasti legislativy ale odmítl novinářům sdělit.

Změnu samotné struktury úřadu ale Pavel Varvařovský neplánuje: „Spíš si myslím, že budu muset čelit tomu, že jsou tady tendence přistrkávat sem další a další působnosti. Odporovalo by to tomu klasickému ombudsmanství v Evropě, kde je to zaměřeno na pomoc lidem proti praktikám správních úřadů.

Milan Kopp, Gabriela Grmolcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme