Rok od střelby v ostravské nemocnici. ‚Nejdřív jsem si myslela, že někdo hází petardy,‘ vzpomíná lékařka

Před ostravskou fakultní nemocnicí ve čtvrtek odhalí nový památník, který připomene oběti loňské střelby. Dvaačtyřicetiletý pachatel přesně před rokem začal bez varování střílet v čekárně traumatologické ambulance. Zraněné tehdy ošetřovala i tamní lékařka Jana Pometlová.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před poliklinikou Fakultní nemocnicí Ostrava byl odhalen památník obětem loňské tragické střelby. Zemřelo při ní sedm lidí, dva další byli zraněni. Umělecké dílo evokuje černou díru.

Před poliklinikou Fakultní nemocnicí Ostrava byl odhalen památník obětem loňské tragické střelby. Zemřelo při ní sedm lidí, dva další byli zraněni. Umělecké dílo evokuje černou díru. | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

„Byl to pracovní den jako každý jiný. Přišli jsme do práce, sestřička chystala karty a připravovali jsme se na první pacienty,“ vzpomíná Pometlová na tragický den. Bylo krátce po sedmé ráno, když pachatel zaútočil v čekárně plné lidí. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékařka Pometlová před rokem ošetřovala raněné po střelbě v Ostravě. Jak na to vzpomíná?

„V tom se ozvaly tři rychlé rány a křik. Můj první dojem byl, že si tam někdo dělá legraci, že hází petardy nebo dělobuchy. A poté najednou se ozvaly další rány a další křik, přiběhla sestřička z recepce se slovy, že se tam střílí,“ říká. 

Všechno se seběhlo velmi rychle. Lékařka vzpomíná, jak volali policii, aktivovali záchranný nemocniční systém a pomáhali lidem, kteří se z čekárny utíkali schovat do ambulance. „Poskytli jsme jim tam první ošetření a snažili jsme se o psychologickou podporu, že pomoc je na cestě,“ líčí.

Pietní akt

Mezitím už zraněným přišli na pomoc v čekárně i zdravotníci z jiných částí nemocnice a bojovali o jejich životy, aniž věděli, zda se pachatel znovu neobjeví. 

Střelba v ostravské nemocnici. Policie případ odložila, má posudek o duševním stavu pachatele

Číst článek

Oběti teď bude připomínat památník. Na pietním aktu ale lékařka Pometlová nebude. „Nechtěla bych se k tomu v tu chvíli vracet. Nevím, jak moc by to ve mně bylo ještě čerstvé nebo jaké pocity by to vyvolalo. Spíš si udělám večer prostor sama pro sebe ke zavzpomínání,“ dodává s myšlenkou na ty, které tragédie zasáhla. 

Na traumatologii doktorka zůstala, ale říká, že některé dříve samozřejmé věci pro ni již samozřejmé nejsou. „Člověk bral jako samozřejmost, že se ráno probudí a jde do práce, přijde a funguje. Všechny plány tak nějak vychází a vůbec nepočítá s náhodou, že by se něco takového mohlo vůbec stát,“ dodává. Střelbu v ostravské nemocnici 10. prosince 2019 nepřežilo 7 lidí. 

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme