Nový premiér zatím není jmenován

Dnešní schůzka prezidenta Václava Havla se šéfem sociálních demokratů Vladimírem Špidlou oficiálně nepřinesla nic nového. Dosavadní diskuse nad programovým textem vlády se podle prezidenta vyvíjejí dobře, šéf sociálních demokratů mluví o "uměřeném optimismu".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Špidla | Foto: Stanislav Zbyněk

Až dosavadní vláda podá demisi, prezident bude mít snahu vývoj maximálně urychlit."Já si představuji, a tak jsme o tom s panem předsedou Špidlou mluvili, že by okamžitě po konci té schůze jsme zde na Hradě provedli takový společný ústavní akt podání demise vlády, pověření jejím výkonem funkcí do jmenování vlády nové a jmenování předsedy vlády."

Teď jde o to vytvořit koaliční vládu. Vyjednavači obou politických subjektů v pondělí večer označili takovou dohodu o vládní koalici za možnou. Konečný text programové části koaliční smlouvy by mohli přijmout do týdne. Teze programu vypracované ČSSD dostali odborné skupiny obou stran a lídři Lidového domu a Koalice se mají opět sejít v sobotu večer a pak ještě v pondělí. Tento den pak zřejmě schválí definitivní text smlouvy.

Případná Špidlova vláda má podle předsedy Senátu Petra Pitharta velkou šanci na úspěch. A to přesto, že ve sněmovně bude mít podporu těsných 101 poslaneckých hlasů. V pořadu Českého rozhlasu 1 - Radioforum šéf Senátu řekl, že se neobává ani opakování situace z tak zvané druhé Klausovy vlády, kdy se po přestupu dvou poslanců změnily politické síly ve sněmovně.

Markéta Kaclová, Eva Hůlková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme