Nový případ nemoci šílených krav hlášen z Prachaticka

V České republice se pravděpodobně vyskytl šestý případ takzvané nemoci šílených krav. Tou se zřejmě nakazila osmiletá kráva ze statku v Záblatí na Prachaticku. Nemoc zatím potvrdily dva testy v jihlavské laboratoři. Následovat ještě budou kontrolní testy, jejich výsledky budou známy v úterý nebo ve středu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BSE | Foto: Jan Rosenauer

Podle ředitele Státní veterinární správy Josefa Holejšovského je jen velmi malá pravděpodobnost, že by se nakonec vše ukázalo jako planý poplach: "Jestliže je opakovaně výsledek pozitivní metodou Western Blot, tak nelze očekávat, že by konfirmační metoda pozitivní výsledek nepotvrdila."

V případě potvrzení nemoci bude muset být utraceno 38 kusů skotu - 34 vrstevnic nakažené krávy a 4 její potomci.

Veterináři Václavu Jůnovi, který se o stádo stará, ale není jasné, kde se kráva mohla nakazit. Pocházela totiž z dotovaného eko-chovu. Nedostávala tedy žádná umělá krmiva a krmena byla výlučně lučním senem. Její mléko se nedostalo na trh, veřejnost se tak nemusí obávat nakažení.

Vůbec první výskyt tzv. nemoci šílených krav se v Česku objevil v červnu 2001. Od té doby bylo na tuto nemoc vyšetřeno skoro půl miliónu kusů skotu.

Jana Zemanová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme