Nový případ pašování exotických zvířat odhalili v minulých dnech čeští celníci

V minulých dnech celníci oznámili, že odhalili organizovanou skupinu pašeráků vzácných papoušků. Dříve byla Česká republika zemí, přes kterou se zvířata převážela. V současné době se stává ale i cílovou zemí, kam papoušci míří na objednávku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papoušek | Foto: Comstock Images

Papoušků ara kobaltových je na světě už jen 750. Jsou ohroženější než pandy, gorily nebo tygři. Nenajdete je téměř v žádných zoologických zahradách. V Česku jsou nyní tři samečci. Celníci je zabavili pašerákům. Podle Pavly Říhové z České inspekce životního prostředí si vzácné papoušky objednávají i čeští chovatelé:

„V současné době už nejsme jen tranzitní zemí, jsme i země cílová, protože jsou i u nás lidé, kteří mají dostatek financí na to, aby si mohli takováto zvířata dovolit. České pašerácké skupiny hrají velkou roli v tomto obchodě. Patříme bohužel ke světové špičce.“

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž Papoušci.mp3

První stopu mezinárodního pašeráckého gangu zachytili čeští celníci v roce 2005. Na ruzyňském letišti odhalili kurýra, který na svém těle převážel 18 vajec papoušků. V březnu minulého roku zadrželo v Brazílii 440 nasazených policistů 76 lidí, mezi nimi i českého organizátora.

„Místní občané v dané zemi původu vyberou vajíčka z hnízda nebo malá mláďata, předají je překupníkům, pak je koupí někdo z Evropy. Kurýři je na těle v nějakých speciálních pásech nebo vestách provezou do Evropské unie. Tady se mláďata nebo vajíčka dochovají a čeští nebo evropští chovatelé je přihlásí jako svůj odchov v zajetí a tím je zlegalizují,“ vysvětluje Pavla Říhová.

O osudu papoušků bude rozhodovat soud. Jejich návrat do přírody ale už možný není.

Dominika Rojtová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme