Nový případ pašování exotických zvířat odhalili v minulých dnech čeští celníci
V minulých dnech celníci oznámili, že odhalili organizovanou skupinu pašeráků vzácných papoušků. Dříve byla Česká republika zemí, přes kterou se zvířata převážela. V současné době se stává ale i cílovou zemí, kam papoušci míří na objednávku.
Papoušků ara kobaltových je na světě už jen 750. Jsou ohroženější než pandy, gorily nebo tygři. Nenajdete je téměř v žádných zoologických zahradách. V Česku jsou nyní tři samečci. Celníci je zabavili pašerákům. Podle Pavly Říhové z České inspekce životního prostředí si vzácné papoušky objednávají i čeští chovatelé:
„V současné době už nejsme jen tranzitní zemí, jsme i země cílová, protože jsou i u nás lidé, kteří mají dostatek financí na to, aby si mohli takováto zvířata dovolit. České pašerácké skupiny hrají velkou roli v tomto obchodě. Patříme bohužel ke světové špičce.“
První stopu mezinárodního pašeráckého gangu zachytili čeští celníci v roce 2005. Na ruzyňském letišti odhalili kurýra, který na svém těle převážel 18 vajec papoušků. V březnu minulého roku zadrželo v Brazílii 440 nasazených policistů 76 lidí, mezi nimi i českého organizátora.
„Místní občané v dané zemi původu vyberou vajíčka z hnízda nebo malá mláďata, předají je překupníkům, pak je koupí někdo z Evropy. Kurýři je na těle v nějakých speciálních pásech nebo vestách provezou do Evropské unie. Tady se mláďata nebo vajíčka dochovají a čeští nebo evropští chovatelé je přihlásí jako svůj odchov v zajetí a tím je zlegalizují,“ vysvětluje Pavla Říhová.
O osudu papoušků bude rozhodovat soud. Jejich návrat do přírody ale už možný není.