Nový projekt láká do škol zájemce o učitelství. Platí ho z anonymních vkladních knížek

Ve školách teď potkáte za katedrou třeba maminku na mateřské dovolené nebo vystudovaného statika. V Česku se tak rozjíždí projekt Učitel naživo. Je financovaný z výnosů z anonymních vkladních knížek. A účastníci kurzu chodí několikrát týdně přímo učit do škol.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti ve škole. Ilustrační foto.

Děti ve škole. Ilustrační foto. | Foto: Megan Soule | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Kromě učitelky se žákům pražského gymnázia věnuje i Ondřej Franta. Ten vystudoval ČVUT a po škole zamířil do firmy jako statik. Práce u počítače v kanceláři ho ale nebavila.

„Devátým rokem vedu skautský oddíl, jinak jsem vystudovaný stavební inženýr. Statiku jsem dělal rok a půl v praxi. Mě ta práce nenaplnila, já jsem nedokázal být osm hodin u počítače. Učitelství, říkal jsem si, by mi mohlo jít. Dává mi to nějakou spokojenost,“ popisuje Radiožurnálu Franta.

O novém projektu se zájemci mohou informovat na webu www.ucitelnazivo.cz. | Foto: Repro: Ucitelnazivo.cz | Zdroj: Repro

 

Od září se zapojil do programu Učitel naživo. Na pražském gymnáziu Duhovka teď učí ve druhém pololetí přírodovědu a matematiku. A na projektu neoceňuje jen možnost praxe přímo ve výuce.

„Vůbec to, že si člověk zažije, jak to v té škole funguje, život té školy, pedagogické rady, schůzky s psychologem, systém té školy na různých takových úrovních,“ vysvětluje přínos projektu Franta.

Ondřejovi ve škole pomáhá provázející učitelka Barbora Koutská. „Buďto sedím vzadu, když má nějakou lekci, dělám si poznámky, které potom rozebíráme, dávám mu zpětnou vazbu. A pokud ty děti pracují samostatně, tak jsem tam v roli asistenta,“ říká Radiožurnálu Koutská.

Chod projektu je hrazený výnosy ze zrušených anonymních vkladních knížek. Zájemci chodí několikrát v týdnu přímo učit do škol a v pátky mají sami teoretické hodiny. Absolventi kurzu zatím dostanou jen certifikát o jeho ukončení. Do budoucna ale organizátoři usilují i o získání akreditace od ministerstva školství.

„V tuto chvíli dokončujeme proces akreditace, rádi bychom to do budoucna nabízeli jako akreditační výcvik. To znamená, že lidé, kteří u nás projdou, a mají už magisterské vzdělání, budou moci být kvalifikovanými učiteli ve školách,“ popisuje pro Radiožurnál Jan Straka, který kurz vede.

Dalšímu rozšíření projektu pomůže nově i spolupráce s Univerzitou Karlovou.

„V tuto chvíli se otevírají dva předměty, do kterých se studenti Pedagogické fakulty i ostatních fakult nakonec mohou hlásit. To znamená, že nejenom absolvují tento kurz, ale zároveň jim to zcela prakticky pomůže v jejich studiu, protože z toho získají studijní kredity,“ vysvětluje Radiožurnálu akademický senátor Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Daniel Pražák, který spolupráci domlouval.

Do druhého ročníku projektu se zatím přihlásilo přes 30 zájemců.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme