Nový ředitel Ústavu pro studium totalit se ujme funkce

Daniel Herman dnes začne úřadovat v čele Ústavu pro studium totalitních režimů. Rada instituce ho minulý týden vybrala z devíti zájemců a nový ředitel prohlásil, že se chce soustředit především na stabilizaci úřadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniel Herman. | Zdroj: ČTK

Chod ústavu už řadu měsíců provázejí nesrovnalosti a hádky, které vycházejí z personálních změn a fungování Archivu bezpečnostních složek. Daniel Herman má za to, že ústav musí sloužit jako badatelská i veřejně popularizační instituce zároveň.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový předseda Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman: Ekonomika je základ

„Badatelský rozměr je rozhodně velmi důležitý. Ale není možné akcentovat pouze jeden přístup. Je třeba zároveň také zpřístupňovat a otevírat. Zkrátka umožňovat veřejnosti, aby se seznamovala s těmi věcmi a aby opravdu byla naše společnost schopná se se svojí minulostí poctivě vyrovnat,“ řekl Herman.

Také Ústavu pro studium totalitních režimů se dotknou rozpočtové škrty. Herman dostane na provoz instituce 146 milionů korun, jeho rozpočet tedy zeštíhlí o sedmnáct milionů. Nový ředitel si chce proto nejprve udělat finanční analýzu, aby nalezl případné finanční rezervy.

Právě ekonomickou stránku považuje Herman za prioritu. „Chci se obeznámit se současným stavem rozpočtu na letošní rok, respektive realizací tohoto rozpočtu a chci také vědět, v jakém stavu je příprava rozpočtu na rok příští,“ řekl nový šéf Ústavu pro studium totalitních režimů.

Herman byl v letech 1996 až 2005 mluvčím České biskupské konference, od roku 2008 šéfem kanceláře ekonoma a neúspěšného kandidáta na prezidenta Jana Švejnara.

Igor Maňour, Lucie Husárová 1, Václav Sochor, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme