Nový ředitel VZP Kabátek: Pojišťovnu chci udržet ekonomicky stabilní

Největší zdravotní pojišťovna v Česku má nové vedení. Ředitelem teď zvolila její správní rada Zdeňka Kabátka, šéfa ekonomiky ministerstva. Pavel Horák dopoledne rezignoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový generální ředitel VZP Zdeněk Kabátek (vlevo) a odstupující generální ředitel VZP Pavel Horák.jpg | Zdroj: ČTK

Také bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr – jeden z takzvaných stranických rebelů – odchází z čela správní rady VZP. Vzdal se předsednické funkce, ale členem dál zůstává.

Nový ředitel pojišťovny Zdeněk Kabátek Radiožurnálu řekl, na co se teď zaměří:

„Mezi priority patří bezesporu, řekněme, provedení pojišťovny problematickým ekonomickým budoucnem, aby pojišťovna zůstala ekonomicky stabilní. Zároveň bych se chtěl soustředit na, řekněme, zpřístupnění a otevření smluvní politiky a vůbec politiky pojišťovny vzhledem ke svým klientům tak, aby byly postupně odstraňovány tenze, které v poslední době všichni vnímáme,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Jansová mluví o novém vedení VZP v Odpoledním Radiožurnálu

Pojišťovna hospodaří s více než 180 miliardami korun. Rezervy má vyčerpané. Poslední tři roky je ve ztrátě - mezi třemi až pěti miliardami korun ročně. Lepší to nebude ani letos, a to i přes mimořádnou více než miliardovou výpomoc z rezerv ostatních pojišťoven.

Ve správní radě VZP nedávno posílil vliv ministra zdravotnictví Leoše Hegera. Ten vytýkal Pavlu Horákovi třeba sporný projekt internetových zdravotních knížek IZIP nebo špatné hospodaření. Radní z ministerstva přišli na dnešní jednání s tím, že když Pavel Horák neodstoupí, pokusí se ho odvolat.

Systémová věc

Podle vedení pojišťovny ale nelze přičíst problémy v hospodaření jen řediteli. Podle ní jde o systémovou věc, se kterou neudělá nic ani nový ředitel VZP.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger ocenil „mnoho dobrých věcí“, které podle něj bývalý ředitel VZP Pavel Horák udělal v prvních letech svého působení ve funkci.

„Ale v posledních letech, kdy já jsem to mohl zblízka pozorovat, tak jsem opravdu úplně spokojen nebyl. VZP získala poměrně špatnou pověst pokud jde o průhlednost, pokud jde o investice do svého výpočetního systému nebo do výpočetních systémů, kterých je tma mnoho,“ řekl Leoš Heger.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr zdravotnictví Leoš Heger a právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál mluví o změnách ve vedení VZP v Ozvěnách dne na Radiožurnálu

Zdůraznil, že ve VZP probíhá velká kontrola, která bude ukončena na začátku prosince. „Už z toho prvního přiblížení tam byla celá řada nejasností, které doufám, že se budou teď rozplétat,“ doplnil ministr.

Ředitel VZP Pavel Horák rezignoval. Novým ředitelem byl zvolen Zdeněk Kabátek

Číst článek

O Zdeňku Kabátkovi je přesvědčen, že novou funkci zvládne. Právník Platformy zdravotních pojištěnců Ondřej Dostál zase uvítal, že nový ředitel VZP prohlásil, že zlepší komunikaci s klienty.

„Dostane hned, v podstatě tento nebo příští týden, možnost, aby ukázal, jak to bude fungovat v praxi,“ řekl Ondřej Dostál.

Hanka Shánělová, Lenka Jansová, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme