Nový registr má omezit praxi 'létajících' profesorů na školách

Ministerstvo školství chce omezit praxi takzvaných létajících profesorů. Někteří akademici mají úvazky hned na několika vysokých školách a nemohou se podle vedení resortu svým studentům dostatečně věnovat. Má to změnit novela zákona o pedagogických pracovnících, kterou dnes sněmovna poslala do třetího čtení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká škola (ilustrační foto)

Vysoká škola (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec

Novela zavádí takzvaný registr docentů a profesorů, který by nově evidoval jejich pracovní úvazky. Ministerstvo školství tak chce zabránit, aby vyučovali na mnoha školách a ty díky nim získávaly akreditace na obory.

Podle ministryně Miroslavy Kopicové tato praxe, kdy takzvaní létající profesoři a docenti nedávají studentům tolik svého času, kolik ho při magisterském nebo doktorandském studiu potřebují, velmi negativně ovlivňuje vysoké školství.

"Je velký rozdíl, když profesor se svými studenty žije, věnuje se seminářům, vede jejich práce, nebo když na školu jenom zajede, aby škola měla čárku," vysvětlila smysl návrhu Kopicová.

Podle školského experta ČSSD Ivana Ohlídala létající profesory zneužívaly především soukromé školy. "Vysoké školy, zvlášť soukromé si tam uvedly profesora, který jim to garantuje, přitom všichni v okolí věděli, že je to profesor, který je tam třeba na desetinový úvazek. Čili létající profesoři sloužili víceméně k podvodnému získávání akreditací a tento registr to může výrazně omezit," podotkl Ohlídal.

Celý zákon o pedagogických pracovnících, který by také například umožnil učitelům pracovat doma, by měla sněmovna schvalovat příští středu.

Návrh má podporu všech parlamentních stran, i když jak Radiožurnálu řekl poslanec ODS Petr Bratský, ne všem se líbí, že se zákon bude schvalovat už příští týden.

"ODS by vítala, kdyby to vyšlo v řádných termínech, prošlo všemi výbory, hlavně tím naším pro vědu a vzdělání. Ale na druhou stranu zavedení pořádku i v těchto věcech může mít blahodárný vliv na vzdělání našich studentů," uvedl Bratský.

Martin Hromádka, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme