Česko vstoupilo do roku 2021.Hasiči i policisté hlásí jeden z nejklidnějších silvestrů

  • Silvestrovské oslavy letos poznamenal koronavirus. V Česku platí zákaz pití alkoholu na veřejnosti a od 21.00 také zákaz vycházení.
  • Hasiči do jedné hodiny po půlnoci likvidovali 17 menších požárů souvisejících se silvestrovskými oslavami a mluví o nejklidnějším silvestru za posledních deset let. Podobnou zkušenost mají záchranáři.
  • V Praze, Ostravě a na několika dalších místech ale lidé ve čtvrtek večer protestovali proti vládním opatřením. Na Václavském náměstí se sešlo na 80 lidí, policie tři zajistila. Skromně se slaví i ve většině zemí světa.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 2:32 1. 1. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní město podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky, kterého se Český rozhlas ptal 0.45, prožívá „jeden z nejklidnějších silvestrů za posledních deset let”. V Praze byl většinu večera klid, s příchodem nového roku se na obloze objevila světla z ohňostrojů. Už deset minut poté se ale podle reportéra Českého rozhlasu situace uklidnila.

V záchranářském kamionu Golem, který jako každý rok stál na Václavském náměstí, zdravotníci tentokrát neošetřili ani jednoho pacienta. Žádné zásadní problémy, konflikty či masivní porušování vládních nařízení neeviduje do půlnoci ani policie. Detailní a kompletní informace o průběhu silvestrovské noci zveřejní policisté, záchranáři i hasiči ráno.

Policisté na twitteru poděkovali lidem za to, že to vydrželi a neslavili silvestra na ulicích. „I když jsme vás o to prosili, byla pro nás silvestrovská noc bez lidí smutná premiéra. Nechť se příští rok neopakuje,” uvedli policisté spolu s novoročním přáním.

Policisté nicméně po 21.00 kvůli demonstrantům, kteří místo odmítali opustit, zcela uzavřeli Václavské náměstí. Vstupovat umožňovali pouze lidem, kteří na něm bydlí. Policisté včetně těžkooděnců hlídkovali na všech přístupech. Desítky policistů a záchranářů se pohybují i po Staroměstském náměstí.

Svým počtem tak krátce po 21.00 výrazně převyšovali chodce. V ulicích se pohybovali především cizinci, někteří atmosféry vylidněného centra využívali k pořizování netradičních fotografií. Roušky většina z nich neměla.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Omezené používání pyrotechniky

Při letošním silvestru bude v Česku výrazně omezené také používání zábavní pyrotechniky v ulicích. Některá města určila místa, kde se petardy odpalovat nesmí.

Třeba v Praze tento zákaz platí v historickém centru města a také u řeky, v parcích nebo v blízkosti nemocnic a domovů pro seniory.

Zákaz vycházení, zavřené hospody i omezené kontakty. Česko čeká netradiční Silvestr

Číst článek

Na oslavy příchodu nového roku se tradičně připravují policisté, hasiči i záchranáři. Záchranná služba hlavního města proto přistavila již kolem 17.00 na Václavské náměstí modul pro hromadná neštěstí Golem. Posádku má záchranná služba také na Staroměstské náměstí. To bylo třeba loni plné, letos na něm bylo po devatenácté hodině podle zjištění zpravodaje Radiožurnálu jen několik lidí. 

Pražští hasiči pak zaznamenali první případ v souvislosti se silvestrovskými oslavami kolem 18.30. „Jednotka z centrální stanice likviduje požár kontejneru na papír v ulici Lukášova v Praze 3,“ uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka.

Stovky policistů a strážníků pak v Praze dohlížejí na dodržování vládních protiepidemických pravidel. Například restaurace mohou do 20.59 prodávat občerstvení jen přes výdejní okna. A je omezen počet účastníků hromadných akcí na dva lidi.

Za porušení pravidel hrozí pokuta. Na místě můžou lidé od policie dostat pokutu do deseti tisíc a ve správním řízení až do sta tisíc korun.

Oslavy ve světě

Jako první na světě oslavili v 11 hodin dopoledne středoevropského času příchod nového roku obyvatelé ostrovních států Samoa a Kiribati v Tichém oceánu. O hodinu později se k nim přidala většina Nového Zélandu.

V Tichomoří už rok 2021 oslavili, evropské země čeká Silvestr bez bujarých večírků

Číst článek

Ve 14.00 našeho času se k oslavám připojila australská velkoměsta Sydney a Melbourne a metropole Canberra. Každoročně tvoří novoroční kulisu v Sydney ohňostroj nad budovou opery na břehu oceánu, letos byl však zkrácen na sedm minut a lidé ho nesměli sledovat přímo z přístavu.

Poslední si naopak budou moct připít lidé na Bakerově ostrově a na Howlandově ostrově v Tichém oceánu. Moc jich tam ale nebude, jedná se totiž o neobydlené atoly pod ochranou USA. Novoroční půlnoc tam odbije až v pátek po poledni středoevropského času.

Ohňostroj při oslavách nového roku 2021 u státní opery v Sydney | Foto: AAP Image/NSW Government/Mick Tsikas | Zdroj: Reuters

Krátká tradice v Česku

Bujaré veselí na přelomu roku je podle etnografů záležitostí až poslední doby. Podle Daniely Záveské z pražského Národního muzea se tradice rozvinula ve druhé polovině devatenáctého století díky spolkovému životu ve městech.

S prvním dnem v novém roce se pak pojilo mnoho pověr. Etnografka Alexandra Zvonařová říká, že záleželo třeba na tom, kdo na Nový rok vstoupil první do místnosti: „Když to byla mladá dívka, tak to bylo v pořádku, to čekal dům samé radosti a samou bohatou úrodu. Když to byla stará žena, tak přinášela neštěstí. Když přišla pěkná dívka, tak se říkalo, že se rozroste zvířectvo.“

1. leden jako začátek nového roku slaví většina křesťanského světa od roku 1622. Do té doby uznával papežský stolec jako začátek roku 25. březen.

Lidé slavili silvestra před osmou hodinou večer na Karlově mostě v Praze. Od 21.00 začal platit zákaz vychzení | Foto: Michaela Říhová | Zdroj: ČTK

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme