Nový rok nese spoustu změn

Nový rok 2003 přináší velké změny - účinnosti nabývá řada novel zákonů, zákonů, vyhlášek a nařízení, mimo jiné novela zákona o podpoře malého a středního podnikání, o dani silniční, o odpadech, o pozemních komunikacích, novela občanského zákoníku, která prodlužuje záruční lhůty u spotřebního zboží ze současných šesti měsíců na dva roky stejně jako je tomu v Eropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ohňostroj | Foto: Jan Rosenauer

S novým rokem přišla i řada větších i drobnějších změn ve styku s úřady a policií. Největší a dlouho připravovanou změnou je přesun kompetencí ze zanikajících okresních úřadů na pověřené obce a kraje. K drobnostem, které ale mohou značně usnadnit nebo naopak zkomplikovat život, patří například to, že městští strážníci budou moci od 1. ledna nechat odtáhnout špatně zaparkované auto. V souvislosti se zánikem okresních úřadů vzniká dneškem Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Hospodařit bude s majetkem republiky, včetně toho, který patřil okresním úřadům a nebyl předán pověřeným obcím či krajům. Žaloby proti rozhodnutí úřadů veřejné správy nebo krajských úřadů a spory o kompetence budou od ledna řešit nově vzniklé správní soudy.

Dnes si mohou občané naposledy vyslechnout novoroční projev prezidenta Václava Havla, kterému v únoru končí mandát. S novoroční bilancí vystoupí v pražském Národním divadle i premiér Vladimír Špidla.

První leden je významný také tím, že uplynulo deset let od chvíle, kdy se na politické mapě světa objevila samostatná Česká republika a Slovensko. Slováci vznik svého státu slavili před desetiletím bouřlivě, Češi měli tehdy spíše rozporuplné pocity. Po deseti letech samostatné existence však průzkumy veřejného mínění ukazují, že rozdělení nyní většina obyvatel Česka vítá.

Začne také fungovat ministerstvo informatiky. Od dnešního data uvolní Česká republika obchod s hovězím masem, výrobky z něj a s chovnými zvířaty s Portugalskem, Velkou Británií a Severním Irskem.

Ceny zemního plynu pro domácnosti se zvýší v průměru o 4,2 procenta. Elektřina pro domácnosti mírně zlevní. Měla by se také zvýšit cena tepla. Česká spořitelna zdraží služby svým klientům.

České dráhy se přemění ze státní organizace na akciovou společnost provozující železniční dopravu a na státní podnik Správa železniční dopravní cesty.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme