Nový šéf Ústavu pro studium totalitních režimů nesplnil podmínky konkurzu, přesto zvítězil

Nově jmenovaný ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Pernes nesplnil jedno z kritérií, jasně daných výběrovým řízením. Přesto ho rada ústavu propustila do druhého kola volby nového ředitele, ve kterém porazil předchozího šéfa Pavla Žáčka. Vyplývá to z dokumentů o hlasování, které Český rozhlas získal na základě zákona o poskytování informací.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pernes z Ústavu pro studium totalitních režimů

Jiří Pernes z Ústavu pro studium totalitních režimů | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Mělo to být jasně dané a nezpochybnitelné výběrové řízení, objevují se ale zásadní pochybnosti o jeho průběhu. Ze zápisu ze zasedání rady Ústavu pro studium totalitních režimů vyplývá, že se ne všem kandidátům, kteří nesplnili dané podmínky tendru měřilo stejným metrem.

Kandidát Vladimír Čermák dodal více než předepsaný počet stran koncepce ústavu, přesto byl pěti hlasy ze šesti radních propuštěn do druhého kola.

Jiří Pernes měl chybu v prohlášení o prokázání spolehlivosti. Díky čtyřem hlasům radních ji ale mohl opravit a postoupil do druhé volby. V té pak stejným počtem hlasů zvítězil.

Další z kandidátů Petr Zítko prohlášení o spolehlivosti nedodal, stejnou šanci jako Pernes ale nedostal. Rada ho z dalšího boje vyloučila.

Dnes se také objevily informace o tom, že Pernes nesplnil další z podmínek výběrového řízení - neovládá anglický jazyk. Upozornila na to iniciativa Neustrčení, která také připomíná Pernesovo možné plagiátorství z druhé poloviny devadesátých let.

V minulosti se už objevily informace o Pernesově studiu VUML /Večerní univerzity marxismu-leninismu/, nebo o jím sepsaných materiálech, oslavujících totalitní režim.

Proč o studiu na VUML Pernes při volbě šéfem ústavu radní neinformoval, zdůvodnil před časem Českému rozhlasu takto: "To je ze stejného důvodu, z jakého jsem neuvedl, že jsem na vojně chodil do politického školení mužstva, nebo že jsem na vysoké škole skládal zkoušky z vědeckého ateizmu a marxismu-leninismu. To byla taková oslovina, že mě to opravdu ani v nejmenším nenapadlo."

Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme