Nový školní rok začal se změnami

Do školních lavic si dnes po dvou měsících prázdnin opét sedlo na jeden milion tři sta tisíc žáků a studentů. Školní rok 2008/2009 je pro žáky i učitele ve znamení pokračujících školských reforem. Podle nových vzdělávacích programů se děti začaly plošně učit v loňském roce, a to v první a šesté třídě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malí prvňáčci v doprovodu rodičů | Zdroj: ČTK

Teď se jejich zavádění dotýká už čtyř ročníků. Kromě základních škol se na změnu vyučovacího systému musí připravit i střední školy. Některé z nich mají následujících deset měsíců na to, aby dokončily své rámcové vzdělávací programy. Reforma středního školství se totiž ve výuce odrazí od příštího školního roku.

Výraznou změnou je možnost žáků posledních ročníků základních škol podat si v prvním kole přijímacího řízení na střední školu až tři přihlášky. Dosud mohli jen jednu.

Do lavic některých ročníků usedá opět o něco méně žáků a studentů. Nízká porodnost v devadesátých letech se teď odráží hlavně na druhém stupni základních škol a středních školách a učilištích. Naopak počet dětí, které nastupují do prvních tříd, každoročně stoupá.

Některé učební obory letos mají méně učňů. Snaha dosáhnout maturitního vzdělání v kombinaci s nízkým počtem dětí, které opouštějí základní školy, může způsobit, že na našem trhu práce budou chybět řemeslníci.

Nový školní rok znamená pohotovost pro republikovou policii i městské strážníky. Celý první týden školy budou ve městech i obcích dohlížet na bezpečnost školáků. Děti jsou totiž ještě nesoustředěné z prázdnin, které mnohdy trávily v místech s minimálním silničním provozem. Řidiči zase přestali počítat s pohybem dětí v blízkosti škol.

Například před pražskou Základní školou Jeremenkova správně přecházející děti dnes při policejní akci "Zebra se za tebe nerozhlédne" dostaly drobné dárečky. Jedna z přítomných policistek Radiožurnálu řekla: "Já si myslím, že je to stoprocentně důležité, zvlášť po prvňáčky. Že nás tady vidí, že jím policistky řeknou, co a jak mají dělat, jak přecházet. Dneska poslechli všichni, teď jenom, aby si to pamatovali i příště."

Prezident republiky Václav Klaus zahájil letošní školní rok hned na dvou školách. Po základní škole v Neratovicích navštívil i prvňáčky v Litoměřicích ve Svojsíkově ulici. Tato škola patří mezi sedmičku, kde se od první třídy děti učí hned několik předmětů v cizím jazyce, konkrétně angličtině.

Václava Marešová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme