Nový školní rok začíná i 115 tisícům prvňáčků. Některé postižené děti přestoupily na běžnou školu

Školní rok začíná s několika novinkami. Pracovníci ve školství dostali přidáno a na některé základní školy nastoupily v rámci takzvané inkluze postižené děti, které dříve navštěvovaly speciální a praktické školy. Dnešní první školní den si užije na 115 tisíc prvňáčků. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) popřála žákům i učitelům, aby jim nadšení ze školy vydrželo co nejdéle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školačky (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

„Aby nám ta energie a radost ze školy, ze vzdělávání, vydržela po celý školní rok,“ přeje všem školákům, jejich rodičům i pracovníkům ve školství ministryně.

Sama dnes poprvé vede do školy svou starší dceru. „Je to pro mě mimořádně silný okamžik,“ řekla Českému rozhlasu Valachová.

Větší motivaci by pro učitele i nepedagogické pracovníky ve školách mohl znamenat růst mezd. Ode dneška jim platy stouply o 8 a 5 procent.

Učitelé v platech stále nedohnali další vysokoškoláky. Změnit se to nemusí ani letos

Číst článek

Většina českých učitelů nicméně nadále vydělává méně než jiní vysokoškolsky vzdělaní zaměstnanci. Ministerstvo školství bude chtít v následujících třech letech navíc 15 miliard z rozpočtu na zvyšování platů a to každý rok. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to ale požaduje za nereálné.

V platnost vstoupila novela školského zákona, podle které dostanou všechny děti se speciálními vzdělávacími potřebami peníze na asistenta pedagoga nebo zvláštní pomůcky. A to na každé škole, dosud to tak přitom bylo jen na speciálních a praktických školách.

Takzvaná inkluze má řadu odpůrců, některé jejich obavy se zatím nenaplnily. V celém Česku má přejít na základní školy asi 200 postižených dětí.

dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme