Nový sněmovní kancléř bral odměny za členství v dozorčích radách. 'Bylo to neúmyslné opomenutí,' brání se

Nový kancléř Poslanecké sněmovny Jan Morávek pobíral až do loňského dubna odměny za členství v dozorčích radách. To jako zaměstnanec kanceláře sněmovny podle v té době platného ustanovení zákoníku práce nesměl. Informuje o tom server Aktuálně.cz.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Morávek (vlevo) nahradil ve funkci kancléře Poslanecké sněmovny Petra Kynštetra (vpravo). | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Český rozhlas

Morávek byl v letech 2013 a 2014, kdy měl odměny za členství v radách čerpat, šéfem kanceláře předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD). Od pražské vodohospodářské společnosti, východočeské krajské dopravní firmy OREDO a Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje obdržel dohromady téměř 220 tisíc korun, píše Aktuálně.cz.

Podle zákoníku práce zaměstnanci kanceláře sněmovny „nesmějí být členy řídicích nebo kontrolních orgánů právnických osob provozujících podnikatelskou činnost“.

Jan Morávek

Třiačtyřicetiletý Morávek začal v roce 2005 jako šéf kabinetu a protokolu bývalého ministra pro místní rozvoj a premiéra Jiřího Paroubka. V minulosti působil v řadě společností, které podle registru smluv uzavíraly kontrakty za stamiliony korun. Působí v řadě spolků ve východních Čechách a i ve funkci kancléře učí jazyky ve škole v Orlickém Záhoří na česko-polské hranici.

Možná výjimka byla, když do firmy zaměstnance vyšle zaměstnavatel. Tu Morávek nesplňoval.

Sněmovní kancléř pochybení přiznává. „Z mé strany došlo v této věci k pochybení, kdy jsem si neuvědomil příslušné ustanovení zákoníku práce a v dobré víře jsem dále působil v kolektivních orgánech obchodních společností. Pokládám to za chybu, kterou dnes již bohužel zpětně neovlivním," uvedl Morávek.

Morávek chyboval i později

Morávek dostával peníze i po lednu 2015, tedy po začátku platnosti zákona o státní službě. Za funkce v představenstvech a dozorčích radách firem Obecní dům, Pražská vodohospodářská společnost, Cíl a Správa a údržba silnic Královéhradeckého kraje dostal nynější kancléř měsíčně 10 281.

Tímto příjmem nepřekročil nově stanovený limit maximálních odměn ve výši 25 procent zaměstnaneckého platu, o svém působení a příjmech však nepodal povinnou informaci tehdejšímu kancléři sněmovny Petru Kynštetrovi.

„Kancelář Poslanecké sněmovny jsem oficiálně neinformoval, bylo to neúmyslné opomenutí," říká Morávek. Kynštetr mu to prý později vytkl.

Poslední honorovanou funkci člena představenstva akciové společnosti Obecní dům Morávek opustil k 5. dubnu 2016.

Poslanci neměli informace

Komise, která nového kancléře letos vybírala, prý o Morávkových příjmech z dozorčích rad nevěděla.

Co dělá kancléř?

Vedoucí kanceláře Poslanecké sněmovny, kancléř, zodpovídá za její chod. A to jejímu předsedovi, v současnosti tedy Janu Hamáčkovi. Kancelář se stará třeba o organizační a technické zabezpečení sněmovny nebo o poslanecké kluby i poslance. Kancléř Petr Kynštetr vedl sněmovní kancelář dlouhých 27 let, ve funkci skončil 30. června.

„Uvedené skutečnosti mi nebyly během výběrového řízení známy,“ řekl člen komise poslanec Zbyněk Stanjura z ODS. Podobně mluví i Petr Gazdík (STAN) a Radek Vondráček (ANO).

Informace by ale podle poslanců na Morávkovu výhru vliv neměly. Podle Gazdíka je to profesionál, kterého komise hledala.

„Jsou to zajímavé informace a pro mě úplně nové. Při výběru jsme je k dispozici neměli a předmětem diskuse nebyly. Možná bychom se zajímali, jak k něčemu takovému mohlo dojít a jak a kdy byla zjednána náprava,“ říká Radek Vondráček, jeden ze členů komise a místopředseda sněmovny z hnutí ANO.

Jeho slova potvrzuje i další člen komise, šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura: „Uvedené skutečnosti mi nebyly během výběrového řízení známy,“ přiznal.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme