Dopravní situaci na horách komplikuje sněžení, uzavírají se i silnice. Napadnou může až čtvrt metru

Zejména horské silnice v pondělí ráno pokryl sníh, v kombinaci se silným větrem se tvořily sněhové jazyky, na horách závěje, někde také ledovka. Řidiči musejí být opatrní, některé silnice zůstávají pro kamiony neprůjezdné, větší problémy ale zatím silničáři nezaznamenali. Ve výše položených regionech několika krajů platí až do večera výstraha meteorologů před vysokou sněhovou pokrývkou s vysokým stupněm nebezpečí.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 9:45 7. 2. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řidiči si musejí dát pozor na sněhové jazyky a závěje, které na silnicích tvoří silný vítr | Foto: Michal Fanta | Zdroj: ČTK/HZS Královéhradeckého kraje

Na horách v Libereckém kraji od nedělního do pondělního rána připadlo až 30 centimetrů sněhu a dál sněží. Uzavřená zůstává od neděle pro nákladní dopravu silnice 10 z Tanvaldu přes Harrachov a dál do Polska. Omezení pro auta nad 3,5 tuny potrvá minimálně do pondělních 13.00. Pro kamiony je dlouhodobě neprůjezdná i silnice III. třídy přes Oldřichovské sedlo na Liberecku.

V Krušných horách je v pondělí silný vítr, silnice byly místy zaváté sněhem. Silnice je neprůjezdná do obce Výsluní na Chomutovsku. Řidiči v nižších polohách musejí dát pozor na náledí nebo ledovku.

Sněží i na dálnici D8 mezi Ústím nad Labem a hraničním přechodem s Německem. Se sněhovými překážkami musejí motoristé počítat na Chomutovsku při výjezdu z republiky do Německa po silnici I/7.

Silnice v Plzeňském kraji byly ráno se zvýšenou opatrností sjízdné. Jak přecházejí sněhové nebo smíšené srážky, doplněné silným větrem, silnice místy klouzaly a na některých úsecích nemohly přechodně vyjet do větších kopců kamiony. S kluzkou vozovkou, nárazovým větrem a srážkami, které přechodně snižují viditelnost, se mohou řidiči potkat i na dálnici D5, zejména na Tachovsku.

Téměř půl metru sněhu

Na hřebenech Krkonoš za posledních 24 hodin napadlo asi 40 centimetrů sněhu, sněžilo i v Orlických horách. Čerstvý sníh pokryl také silnice v okolí Nové Paky na Jičínsku, na Rychnovsku si řidiči musejí dát pozor na sněhové jazyky a závěje, které na silnicích tvoří silný vítr. Energetici v Královéhradeckém kraji ráno evidovali dvě poruchy na vedeních vysokého napětí v Žacléři a na Rychnovsku.

Řidiči v Pardubickém kraji by měli zvolnit zvláště v okolí Hlinska, Lanškrouna, Žamberka, Svitav nebo Skutče. Silnice I/11 mezi obcemi Jablonné nad Orlicí a Červená Voda přes Suchý Vrch je sjízdná pouze se sněhovými řetězy. V Železných horách je sníh na vozovkách místy zledovatělý.

Sněhové přeháňky byly v noci také v horských okresech Šumperk a Jeseník, napadlo několik centimetrů sněhu. Po chemickém posypu je na silnicích rozbředlý sníh, méně důležité cesty pokrývá vrstva ujetého sněhu s posypem.

Na silnici přes Červenohorské sedlo je zhruba na třináctikilometrovém úseku mezi obcemi Loučná nad Desnou a Bělá pod Pradědem uježděný sníh, dohlednost snižuje silné sněžení. „Zhoršená sjízdnost je hlavně pro kamiony a nákladní automobily,“ upozornilo ŘSD.

Silnice v Moravskoslezském kraji jsou převážně mokré. Silničáři doporučují zvýšenou opatrnost zejména ve vyšších polohách na Bruntálsku a Frýdecko-Místecku. Prší se sněhem nebo prší, a je tak snížená dohlednost, situaci navíc komplikuje silný nárazový vítr. V Karvinské ulici v Dolní Lutyni na Karvinsku brání provozu spadlý strom. U Krásné na Frýdecko-Místecku sjel autobus do příkopu.

V Beskydech jsou ve vyšších polohách zbytky sněhu po pluhování. Pro nákladní vozy těžší 12 tun je stále uzavřený zhruba pětadvacetikilometrový úsek silnice I/56 mezi Frýdlantem nad Ostravicí a Bílou. Silnice, která je jedním z hlavních tahů na Slovensko, se nesmí solit a v kopcích je zledovatělá.

Kvůli ledovce je od neděle dočasně uzavřena horská silnice III/4837 z Prostřední Bečvy na Vsetínsku na Pustevny, omezení by mělo skončit v pondělí ráno. Ledovka je také na jedenáctikilometrovém úseku silnice II/481 mezi Hutiskem-Solancem a Velkými Karlovicemi na Vsetínsku, sjízdná je se zvýšenou opatrností.

Na Vysočině byly v noci z neděle na pondělí dešťové přeháňky a k ránu trochu sněžilo. Silnice jsou převážně mokré. Někde může být poprašek čerstvého sněhu a ve vyšších polohách kraje zbytky zledovatělého sněhu, do terénu vyrazilo 26 sypačů. Přeháňky budou podle meteorologů i přes den a bude silný vítr.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme