Nový sníh zaměstnal silničáře, bez zimní výbavy do hor nejezděte, varují řidiče

Kvůli sněhu dnes musely do terénu znovu sypače. Nejvíce napadlo na Šumavě, v Krkonoších a také v části Krušných hor. Pozor by měli dávat hlavně ti řidiči, kteří už přezuli auta na letní pneumatiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Deset centimetrů sněhu napadlo přes noc a během rána 26. dubna v šumavské Modravě | Zdroj: ČTK

V oblasti Krušných hor byly komplikace ráno hlavně v okolí Božího Daru, Horní Blatné nebo Abertam. Na mnoha místech zůstala u krajnic odstavená vozidla, která mají letní pneumatiky.

V Jáchymově nemůžou motoristé kvůli sněhu vyjet kopec. Silničáři jsou v terénu, přesto ale varují ty, kdo nemají zimní výbavu, aby do hor vůbec nevyjížděli.

Nový sníh napadl přes noc a během rána 26. dubna v Božím Daru v Krušných horách | Foto: Zdeněk Trnka

Několik centimetrů sněhu napadlo od rána také v Krkonoších. Silnice ve vyšších polohách jsou ale s opatrností sjízdné. Na nejvýš položené silnice regionu poslali silničáři sypače.

„Vzhledem k trvalému sněžení jsme na Trutnovsku museli poslat do terénu 4 sypače. Provádí preventivní posyp a v nejvyšších polohách jako Pomezní Boudy nebo Pec pod Sněžkou probíhá pluhování sněhové vrstvy,“ popisuje náměstek Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje Přemysl Noháček.

Také na Šumavě napadlo přes noc a během dopoledne až deset centimetrů sněhu, v nejvyšších polohách až 20 centimetrů. Silničáři na Českokrumlovsku a Prachaticku jsou od rána v terénu.

„V současné chvíli je na každém středisku připraveno několik vozů zimní údržby, které jsou schopny okamžitě vyjet. Jsou to jak inertní, tak vozy na chemický posypový materiál, tedy na sůl,“ říká ředitel Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jan Štícha.

Deset centimetrů sněhu napadlo přes noc a během rána 26. dubna v šumavské Modravě | Foto: ČTK

Nejhorší situace je v okolí Kvildy, Kubovy Huti a Strážného. „Máme v terénu stále devět sypačů, které provádějí plužení a následně posyp. Na silnicích první třídy převážně posyp chemický a na silnicích okolo Kvildy, Borové Lady provádí posyp inertní,“ popisuje náměstek prachatické Správy a údržby silnic Karel Plánek.

Silničáři budou v pohotovosti do zítřejšího rána. Podle předpovědi by ve vyšších polohách mělo sněžit i v průběhu dnešního dne a připadnout by mohlo až 15 centimetrů sněhu.

„Bude dále sněžit v polohách nad 900 m n. m., ale v západních Čechách čekejme sníh už nad 500 m. Díky návětří očekáváme během úterý v polohách nad 900 m na Šumavě 15 až 25 cm/24 hod, v Krkonoších 5 až 15 cm/24 hod sněhu,“ uvádí meteorologové z ČHMÚ.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal kvůli sněžení výstrahu. Ta platí pro Jihočeský, Královéhradecký, Liberecký a Plzeňský kraj, a to od půlnoci až do úterního podvečera.

Výstraha před sněhem | Foto: Český rozhlas

ČRo, Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme