Německo 0:3 Česko

Nový sníh zlepšil podmínky pro lyžaře, zaměstnal ale silničáře

Některé kraje Česka dnes zasáhlo poměrně silné sněžení. Na výše položených silnicích mají problémy zejména kamiony. Opatrní by měli být například řidiči na Vysočině. Také na silnici z Turnova do Harrachova nemohou kamiony vyjet kopce. Jak v Krkonoších, tak v Orlických horách od rána intenzivně sněží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sněžení - ilustrační foto | Foto: Jan Rosenauer

V Orlických horách napadlo podle silničářů od 5. hodiny zhruba 10 centimetrů sněhu. Sníh je mokrý, teploty se totiž zatím pohybují blízko nule. Do Orlických hor tak vjely hlavně pluhy. Silnice do horských středisek jsou už propluhované.

Podobná je i situace v Krkonoších, kde také napadlo 10 až 15 centimetrů sněhu. Od noci jsou v terénu pluhy v horských oblastech. Na hřebenech však fouká silný vítr a podle předpovědí bude foukat i nadále, takže na některých otevřených úsecích se mohou vytvářet sněhové jazyky. Do terénu vyrazili už i sypači.

Na Semilsku a Turnovsku jsou už hlášeny na silnicích problémy. Tradičně mají problémy v čerstvém sněhu hlavně kamiony v kopcích.

Horská služba v Krkonoších dnes také zvýšila stupeň lavinového nebezpečí v pětibodové stupnici na dvojku. Na hřebenech hor leží přes půl metru sněhu.

Problémy jsou od rána také v Libereckém kraji, kde začalo sněžit náhle v nočních hodinách. K ránu pak sněhové srážky ustaly. Dopoledne ale začalo opět sněžit a zejména ve vyšších polohách jsou srážky poměrně husté.

Silnice v celém Libereckém kraji jsou sice chemicky ošetřené, ale čerstvý sníh tvoří na vozovkách rozbředlou vrstvu, která podkluzuje. Problémy mají řidiči především ve stoupáních. Jeden z kamionů u Kořenova dokonce havaroval.

Opatrnost je potřeba i na cestách ve Zlínském, Pardubickém, a Olomouckém kraji. Místy až 10 centimetrů sněhu napadlo na Karlovarsku. Podle vedoucího tamní krajské zimní údržby Josefa Bulky se ale zatím silničářům daří udržovat všechny komunikace sjízdné.

„V současné době máme hlášeny především komplikace týkající se kopců a v nich stojících kamionů. Doprava se zatím nikde nezastavila, všude to zatím jezdí. Předpokládáme, že sněžení může ve formě přeháněk komplikovat situaci až do večera. Poté by mělo postupně ustat a mělo by se opět oteplovat. Nebezpečí ledovky pak hrozí ze Silvestra na Nový rok,“ přiblížil.

Z nového sněhu se ale budou radovat lyžaři. V dolních částech středisek se teploty pohybují blíže k nule, nahoře už jsou ale -3 až -4 stupně Celsia. Podle předpovědí meteorologů se v průběhu dne ještě o něco ochladí. Sněžit bude i nadále.

Dana Jelínková, Šárka Škapiková, bre, Martin Pařízek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme