Nový sníh ztěžuje dopravu na silnicích i na železnici

Nový sníh a silný vítr komplikují dopravu po celé republice. Řada silnic nižších tříd je zcela neprůjezdných. V Jizerských horách a Krkonoších napadlo půl metru sněhu, silničáři tam doporučují raději vůbec nevyjíždět. Další příděl sněhu má přijít večer a v noci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sněžení - ilustrační foto | Foto: Jan Rosenauer

Sníh způsobil problémy i na železnici. Zasypána je celkem desítka tratí - devět z nich je ve středních Čechách, jedna je na Vysočině. Podle Ivana Jágra z úseku provozuschopnosti dráhy na Správě železniční dopravní cesty jsou problémy pouze na regionálních tratích:

Přehrát

00:00 / 00:00

O sněhové kalamitě a situaci na silnicích a železnicích mluvili v poledních Ozvěnách dne Ivan Jágr z úseku provozuschopnosti dráhy na Správě železniční dopravní cesty a Martin Špryňar z ČESMADu.

"Největším problémem je to, že zde jezdí lehké soupravy, vlaky jezdí v delších intervalech a mnohem pomaleji než na mezinárodních drahách. Proto tady dochází daleko rychleji k zafoukání zářezů a k tvoření závějí. To se dá odstranit pouze kolejovou mechanizací. Frézy, které máme k dispozici, pak podle důležitosti trati uvádějí úseky do provozu."

Auta mají problémy po celé republice. Některé silnice nižších tříd jsou pak zcela neprůjezdné. Potíže tradičně vznikly na dálnici D1. Na 104. kilometru ve směru na Brno prorazil kamion středová svodidla a zasahoval i do protisměru. Dvě hodiny trvalo, než ho silničáři vyprostili a dálnici uvolnili.

Ve Středních Čechách napadlo místy až 20 centimetrů nového sněhu. Cesty jsou zaváté. Jen na Kutnohorsku uzavřeli silničáři 12 silnic. Kalamita je i na železnici, stojí zde dvět regionálních tratí. Na řadě míst navíc není možné kvůli závějím vést ani náhradní autobusovou dopravu.

Frekventovanou silnici mezi Kolínem a Kutnou Horou navíc zablokovala ranní srážka osobního vlaku s kamionem na přejezdu v Kolíně. Jednalo se o první ranní vlak směrem z Kolína na Ledečko. Vlak vykolejil, řidiče kamionu a jednu ženu sanitka převezla do nemocnice na pozorování. Škoda je přes 6 milionu korun.

Přejezd je zabezpečen výstražnou signalizací bez závor. Světla byla údajně v době nehody v činnosti. Příčina nehody tedy zřejmě nebude na straně železnice.

České dráhy zavedly náhradní autobusovou dopravu. Situace na místě je ale velmi nepřehledná a podle vyjádření policie se na frekventované silnici tvoří dlouhé kolony vozidel. Odstranění nehody bude asi trvat celé dopoledne. Policie je na místě a odklání dopravu.

Aktuální dopravní informace sledujte na speciální stránce našeho webu.

V Ústeckém kraji je kvůli nočnímu sněžení uzavřeno šest silnic třetí třídy, v Pardubickém pět. Na Šumavě a na Lipensku připadlo od večera 20 centimetrů sněhu, větší problémy ale podle dispečer krajské správy a údržby silnic Jana Štíchy nejsou: "Musí se počítat, že tam je větší vrstva ujetého sněhu. Co se týká prvních tříd záleží po okresech, místy je to rozsolené s břečkou. Hlavně na Jindřichohradecku hrozí tvorba sněhových jazyků."

V Libereckém kraji přes noc napadlo místy až půl metru nového sněhu. I přesto je většina hlavních tahů sjízdná bez vážných problémů, místy se zbytky sněhu. Na Jilemnicku a Semilsku jsou silnice nižších tříd pod sněhem, protože je vítr po projetí pluhů zafoukává. Uzavírky nejsou nikde a s přiměřenou opatrností jsou všechny silnice sjízdné.

K nehodě ráno došlo například v Českém Šumburku na Jablonecku. V půl šesté ráno tu sjel plně naložený sypač ze silnice a zastavil se až o dům. V penzionu spaly v tu chvíli dvě desítky dětí. Nikomu se naštěstí nic nestalo.

Nehoda sypače v Českém Šumburku na Jablonecku | Foto: Ivana Schöffelová

Problémy nejsou ani v Karlovarském kraji, kde je naprostá většina silnic sjízdná. Kvůli větru je ale snížená viditelnost na hřebenech Krušných hor v okolí Bochova a Mariánských Lázní.

O víkendu sníh ještě připadne

A situace se hned tak neuklidní. Meteorologové varují před dalším větrem a dalším sněžením. Večer a v noci na zítřek by mělo napadnout na horách až 25 centimetrů. Od neděle pak teploty znovu spadnou až k minus 18°C.

Igor Maňour, Zdeněk Trnka, Milan Kopecký, Petra Matoušková, Jana Huzilová, Ivana Schoffelová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme