Zemanův expertní tým podpořil nový stavební zákon. Podle Dostálové by mohl platit už na jaře

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana v sobotu podpořil návrh nového stavebního zákona. Po jednání v Lánech to řekla novinářům ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Vláda zákon, který má výrazně zrychlit a zjednodušit stavební řízení, schválila na konci srpna.

Praha (Aktualizováno: 17:53 17. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní princip nového stavebního zákona podle Dostálové je jedno řízení před jedním stavebním úřadem, integrace dotčených orgánů do stavebních úřadů nebo pevně dané lhůty. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za přípravu normy odpovídá právě resort vedený Dostálovou. Experti podle ní navrhli několik úprav, které budou zařazeny do komplexního pozměňovacího návrhu k zákonu.

Hospodářská komora uvedla v tiskové zprávě, že podle ní samotné i podle většiny přítomných musí návrh zákona projít zásadními změnami, aby skutečně zefektivnil stavební řízení.

Dostálová novinářům v sobotu řekla, že je ochotna přistoupit na všechny pozměňovací návrhy, které povedou ke zrychlení a zefektivnění stavebního řízení.

Vláda schválila nový stavební zákon. ‚Velký krok pro budoucnost naší země,‘ tvrdí Dostálová

Číst článek

Připomínky členů expertního týmu se podle Dostálové týkaly fungování dotčených orgánů. „Zejména jsme debatovali o povolení k nakládání s vodami,“ nastínila.

„Tak, jak jsme to domluvili s ministerstvem zemědělství, tak to povolení by platilo až při kolaudaci. A samozřejmě zástupci Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy právě říkali, že se trochu obávají, aby to nebylo pozdě, aby nestály třeba továrny, nebo nějaké stavby, které by na to nakládání s vodami nedosáhly.“

Dodala, že o tom bude ještě debatovat s ministerstvem zemědělství.

Jedno řízení 

Svaz průmyslu i Hospodářská komora by podle ministryně také chtěly oddělit model samosprávy a státní správy u samotného stavebního povolení. Obě organizace by chtěly také zjednodušit fázi územního plánování.

Hospodářská komora uvedla, že doporučila vrátit se zpět k modelu státní správy při povolování staveb, a posílit roli samospráv v územním plánování.

Hlavními principy nového zákona jsou podle dřívějšího vyjádření Dostálové jedno řízení před jedním stavebním úřadem, integrace dotčených orgánů do stavebních úřadů, pevně dané lhůty, opatření proti nečinnosti nebo apelační princip, kdy nadřízený úřad nebude vracet věc zpět k novému projednání.

Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje, že zákon bude platit od jara příštího roku. Účinnost by měla nabíhat postupně do poloviny roku 2023.

DOKUMENT: ‚Věřte odborníkům, jedině ti nám můžou pomoci.‘ Přečtěte si projev prezidenta Zemana

Číst článek

Návrh nového stavebního zákona je nyní ve sněmovně. Ministryně by chtěla, aby jeho první čtení přišlo na řadu 27. října. Udělá vše pro to, aby Parlamentem zákon prošel ještě v tomto volebním období.

„Zatím ty lhůty odpovídají tomu, že skutečně ta platnost zákona by mohla nastat v dubnu nebo květnu příštího roku,“ řekla Dostálová. Nebude navrhovat zkrácení lhůty pro projednání zákona ve výborech.

Dostálová dále také informovala expertní tým o nových zdrojích z fondů EU. „Jde o zhruba 960 miliard korun, které budeme mít do roku 2027.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme