Zeman podepsal nový stavební zákon. První změny začnou platit od ledna, účinný bude od poloviny 2023

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek podepsal nový stavební zákon. Nová úprava stavebního práva má podle vlády především zrychlit stavební řízení a zajistit dodržování stanovených lhůt. O podpisu zákona ve čtvrtek informoval Hrad.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek podepsal nový stavební zákon. | Foto: Michal Růžička | Zdroj: MAFRA/Profimedia

V účinnost vstoupí v polovině roku 2023, některé změny však začnou platit již od 1. ledna příštího roku. Přesouvá stavební úřady pod stát a počítá se vznikem Nejvyššího stavebního úřadu. Pod ním budou jednotlivé stavební úřady organizované podobně, jako je tomu nyní třeba u finanční správy.

Senátor Vilímec: Nový stavební zákon by znamenal demontáž systému veřejné správy, který vzniká 30 let

Číst článek

Zákon, který se připravoval dlouhou dobu, má řadu odpůrců. Sněmovní opozice i senátoři přesun úřadů pod stát kritizovali. Senát ho dokonce jednomyslně zamítl a Sněmovna ho musela přehlasovat. Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů se Starosty uvádějí, že pokud budou po říjnových volbách vládnout, nyní prosazený návrh změní.

Podle odpůrců se státní správa vzdálí občanům. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) však ujišťuje, že to nehrozí. Stát podle ní také nebude budovat nové úřady na zelené louce, ale bude se snažit využít nynější prostory.

Pravomoce obcí

Ministerstvo pro místní rozvoj, které zákon předložilo, zdůrazňuje, že nový zákon zajistí například dodržování lhůt a posiluje postavení obcí v územním rozvoji. Zákon zavádí pro vyjádření dotčených orgánů lhůtu 30 dní, kterou lze ve zvláště složitých případech nebo při nařízení ohledání na místě prodloužit o dalších 30 dní.

Zákon podle ministryně nezasahuje do pravomocí samospráv, protože stavební řízení je již nyní výkonem státní správy. Poukazovala třeba na to, že zákon posiluje postavení obcí, protože obec bude vždy účastníkem stavebního řízení. Úřady se podle ní občanům nevzdálí, protože stavební řízení díky digitalizaci budou moci absolvovat elektronicky z domova.

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal nový stavební zákon. Děkuji! Je to jeden z nejdůležitějších zákonů, který pomůže zkrátit stavbu silnic, dálnic, obchvatů a hlavně bytů. Účinnost bude nabývat postupně.

15:49 – 15. 07. 2021

3 23

S přehlasováním senátního veta ve Sněmovně pomohly hlasy šesti poslanců KSČM. Komunisté předtím zákon nepodpořili, protože jim vadilo, že prošel pozměňovací návrh, který umožní, aby obytné místnosti nemusely mít okna. Ministerstvo, které s touto novinkou také nesouhlasilo, jim vyšlo vstříc. Připravilo vyhlášku a v ní bude jako závazná příslušná technická norma, která už s přímým osvětlením a větráním bude počítat.

Vzdálení se občanům

Zákona se zastává Hospodářská komora nebo Asociace developerů. Podle komory, která se na přípravě normy podílela, pomůže občanům, podnikatelům i veřejným investorům při povolování staveb, od dálnic po rodinné domy. Odráží také závěry mezinárodní analýzy a doporučení Světové banky. Stejný názor sdílejí Svaz průmyslu a dopravy a Svaz podnikatelů ve stavebnictví.

Podoba nového stavebního zákona odpovídá tomu, na čem se de facto shodli developeři, tvrdí Lukl

Číst článek

Svaz měst a obcí ČR (SMO) ale stejně jako opoziční poslanci nebo senátoři varuje, že se státní správa občanům vzdálí. SMO po schválení zákona uvedl, že zákon naprosto rezignoval na ochranu veřejných zájmů a oddálil veřejnou správu od lidí mimo velká města.

Podle asociace ekologických organizací Zelený kruh je zákon špatný a měl by být po volbách jako jeden z prvních zrušen. Ekologové normě vyčítají, že upřednostňuje rychlost rozhodování před kvalitou projektů a omezuje pravomoci ministerstva životního prostředí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme