Nový trestní zákoník počítá se snížením věkové hranice odpovědnosti

Více než 40 let starý trestní zákoník má nahradit úplně nová norma. Předloha, která má zavést úplně nové trestné činy je ve Sněmovně před klíčovým hlasováním. Poslanci dnes k trestnímu zákoníku podávali pozměňovací návrhy - jeden z nich chce například snížit hranici trestní odpovědnosti z 15 na 14 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání Poslanecké sněmovny | Foto: Česká televize

Podle autora návrhu na snížení trestní odpovědnosti mladistvých na 14 let, poslance Chytky z ODS, je zapotřebí změnit pravidla hry. Jak uvedl pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál, mladiství institut beztrestnosti zneužívají.

"Já se domnívám, že bychom hlavně udělali velký krok na poli prevence. Jestliže oni pod pláštíkem beztrestnosti páchají trestné činy, tak tam platí staré české přísloví: Co se v mládí naučíš, ve stáří, jako když najdeš. Takže my jim vlastně povolujeme, aby to beztrestně páchali a aby se na šikmou plochu vydali. Tomu bych já chtěl preventivně zabránit."

Chytkův návrh dlouhodobě podporuje také ministr spravedlnosti Pavel Němec: "Mezi 14. a 15. rokem páchají trestnou činnost, která se způsobem provedení, tím, že ji plánují a opatřují si alibi, čím dál tím víc podobá trestné činnosti dospělých. To znamená: je páchána s rozmyslem. Proto si myslím, že nadešel čas k tomu, aby byla snížena hranice trestní odpovědnosti na 14 let."

Mezi nové trestné činy má například patřit neposkytnutí pomoci oběti dopravní nehody, zvýšit se mají i tresty za mravní ohrožování mládeže. Za vraždu má nově hrozit až 30 let vězení, to je o pět roků více než teď.

Lucie Husárová 1, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme