České úřady začínají vydávat nové občanské průkazy. Součástí budou i dva otisky prstů

Nový typ občanských průkazů je vybaven zabezpečeným čipem s biometrickými údaji. Změnou, která vychází z evropského nařízení, se ztíží možnost doklady padělat a zneužívat. V případě, že by údaje nebyly u nově vydaných občanských průkazů zavedeny, nebylo by s nimi na základě evropského nařízení možné cestovat do zahraničí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektronický občanský průkaz neboli eObčanka

Občanské průkazy se zabezpečeným čipem se vydávají od 2. srpna 2021. (ilustrační foto) | Zdroj: čt24, Český rozhlas Plzeň

Občanské průkazy vybavené zabezpečeným čipem s biometrickými údaji budou úřady vydávat od pondělí 2. srpna. Čip na dokladech bude obsahovat zobrazení obličeje držitele průkazu a dva otisky prstů.

Občanské průkazy budou nově s otisky prstů, zákon podepsal prezident. Zmizí naopak akademické tituly

Číst článek

Biometrické údaje budou úřady evidovat nejdéle 90 dnů od vyrobení dokladu kvůli případné reklamaci. Poté budou smazány, protože vytváření jakýchkoli databází s těmito údaji není povolené.

Z důvodu přípravy nebylo od čtvrtka do neděle možné žádat o vydání občanského průkazu a cestovního pasu.

Dosud platné občanské průkazy budou platit do skončení jejich platnosti, nejdéle do 3. srpna 2031. Občan s platným dokladem bez biometrických údajů s ním může cestovat po Evropské unii do konce platnosti dokladu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme