Nový zákon má lépe chránit příjemce drobných půjček. Diskutují o něm poslanci

Lidé, kteří si berou spotřebitelské úvěry, by do budoucna mohli být lépe chráněni. Ministerstvo financí chce přísněji regulovat poskytování drobných půjček. Nový zákon o spotřebitelském úvěru začali řešit poslanci v závěrečném čtení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hypotéky, půjčky, bankovní produkt, úvěry (ilustrační foto)

Hypotéky, půjčky, bankovní produkt, úvěry (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Nebankovním poskytovatelům by nově nestačil jen živnostenský list, ale museli by dostat licenci od České národní banky. Navíc by si i v případě takzvaných mikroúvěrů, tedy půjček do 5 tisíc korun, museli ověřit, že klient má z čeho splácet.

Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska by ale moc přísná pravidla mohla přinést opačný efekt.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo financí chce v novém zákoně přísněji regulovat poskytování drobných půjček. Jednání ve sněmovně sledoval redaktor Mikuláš Klang

„Nenajde-li ten, kdo tu potřebu má, poskytnutí příslušné půjčky u legitimního subjektu s licencí, bude ho logicky hledat u nelegála bez licence. A tam už se většinou nevymáhá dluh standardními nástroji, jako je třeba exekuční příkaz, ale tupou pálkou a ostrou břitvou,“ uvedl Kalousek.

Právě nelegálním půjčkám se věnuje jeden z pozměňovacích návrhů, který předložil lidovec Jaroslav Klaška. Kontrolu by vykonávala centrální banka. Podle Klašky by v praxi dostávala podněty od lidí nebo obcí, následně by prověřovala například podezřelé smlouvy.

„Je velmi pravděpodobné, že smlouva nebude korespondovat se skutečně vyplacenou částkou, respektive že nějaký dlužník, když bude chtít půjčit 20 tisíc, tak podepsáno bude třeba 40 tisíc. Ten poskytovatel se bude moci v uvozovkách těšit na nějakou pádnou sankci a stále platí v trestním zákoníku, že kdokoliv se dozví o trestném činu, měl by to předat policii, aby tu záležitost dořešila,“ řekl Klaška.

Nelegálním poskytovatelům půjček by mohla v krajním případě hrozit pokuta až 20 milionů korun. O několika desítkách pozměňovacích návrhů a následně celém zákonu budou poslanci hlasovat v pátek. Potom ještě musí zákon projít Senátem a musí ho podepsat prezident.

Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme