Nový zákon má pomoci odhalit podvody při registraci stran

České úřady si chtějí všemi dostupnými způsoby ohlídat, aby si s nimi extrémistická hnutí nehrála jako kočka s myší. Nedávno obce dostaly delší lhůtu na prověřování skutečným záměrů organizátorů demonstrací a jejich úmyslů. Z původních akcí nahlášených třeba jako demonstrace za mír se totiž několikrát vyklubaly neonacistické pochody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra České republiky Martin Pecina | Foto: Tomáš Adamec

Podobný princip chce ministerstvo vnitra zavést už při vzniku nových stran. Ministr vnitra Martin Pecina chce, aby úředníci měli víc času na ověřování podpisů, které jsou pro registraci strany nebo hnutí nutné, přesněji místo patnácti pětačtyřicet dní.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém zákoně, který by měl zabránit neoprávněnému vzniku politických stran a hnutí, mluvil na Rádiu Česko ministr vnitra Martin Pecina.

Před časem totiž novináři odhalili, že Dělnická strana asi při registraci využila neoprávněně podpisy, které shromáždili ještě Republikáni.

"Chtěli bychom mít víc času, abychom v případě podezření byli schopni provést třeba i kontrolu na místě nebo telefonicky a zeptat se lidí, jestli podpisy jsou jejich. V případě, že bychom získali pochybnosti, že strana nebyla založena v souladu se zákonem, tak bychom takou žádost odmítli," vysvětlil ministr.

Podle Peciny už není příliš reálné, že by tento návrh projednal současný parlament. Předpokládá proto, že by nová pětačtyřicetidenní lhůta začala platit až od nového roku.

Ministr vnitra zároveň popřel, že by návrh směřoval proti Dělnické straně: "Primárně to není zaměřené proti extrémistům. Je to zaměřeno proti tomu, aby nedocházelo při zakládání stran k podvodům a aby úředníci byli schopni takové podvody odhalit. Toto není primárně o extremismu, protože příznivců je dostatek a stranu budou zcela jistě schopni založit legálně."

Tomáš Pavlíček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme