Nový zákon o hazardu se k roku 2016 nestihne. Ministerstvo proto připravuje vyšší zdanění loterií

Zavedení nového zákona o hazardu v Česku se k prvnímu lednu 2016 nestihne a začne platit zřejmě až od ledna 2017. Ministerstvo financí proto zatím jen připravilo novelu současného zákona o hazardu. Tou od příštího roku zvýší sazbu odvodu z loterií z 20 na 25 procent.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrací automaty (ilustr. foto)

Hrací automaty (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel

Novela by měla podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského přinést do rozpočtu navíc 2,5 miliardy korun.

„Chceme stále přitvrzovat ve vymahatelnosti práva. Chceme nadále zintenzivňovat a více sofistikovat finanční kontroly v příslušných provozech, ale i v internetovém prostředí, protože kurzové sázky a některé další hry jsou na internetu povoleny a finanční správa, jakož i ministerstvo financí se musí v té věci podstatně lépe zorientovat,“ uvádí Závodský.

Nový zákon má omezit počet hracích automatů, některým lidem zabrání hrát a firmy, které hazard provozují, zaplatí víc na daních.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém zákonu o hazardu mluvili Ondřej Závodský, náměstek ministra financí a Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kurzových sázek

Podle Závodského hraje hlavní roli ve zdržení zákona vybudování komplikovaného monitorovacího systému, který bude vytvořen na základě transparentního výběrového řízení. Systém by měl stát stovky milionů korun.

„Na zákon jsme netrpělivě čekali. Byli bychom rádi, aby platil od 1. ledna 2016. Na druhou stranu je podle naší analýzy krizovým místem právě budování robustního monitorovacího systému. Takže zdržení chápu,“ říká Marek Herman, výkonný ředitel Asociace provozovatelů kursových sázek.

„Monitorovací systém by měl zajistit absolutní přehled o tom, kolik se vloží peněz a kolik se vyplatí, kdo má licenci a měl by také zabránit patologickým hráčům ve hře. Monitorovací systém je tedy dobrá myšlenka. Měl by být takovým ústředním bodem, přes který se bude vše komunikovat,“ pokračuje Herman.

Další klíčovou věcí je podle něj to, jak se ministerstvu podaří zabránit v činnosti nelegálním provozovatelům hazardu.

Herman nicméně nesouhlasí s vyšším zdaněním hazardu, které by mělo po schválení novely vzrůst z 20 na 25 procent:

„Evropský průměr zdanění kursových sázek je mezi 15 a 20 procenty. Cokoliv nad 20 procent, což je současná daňová sazba v České republice, je pro nás velký problém. My máme takzvaný pohyblivý kurs. Někdy můžeme vyhrát, někdy prohrát. Jsme někde na hranici sedmi až osmi procent ziskovosti a zvýšení daní by pro nás bylo smrtící.“

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme