Nový zákon o střetu zájmů by se podle ODS měl vztahovat na širší okruh lidí

Občanští demokraté chtějí rozšířit okruh veřejných funkcionářů, na které se bude vztahovat nový zákon o střetu zájmů. Podle místopředsedy ODS a stínového ministra vnitra Ivana Langera by mělo jít například také o policisty a státní zástupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Langer | Foto: Poslanecká sněmovna

Pod zákon by ale spadali i členové statutárních, řídích, dozorčích a kontrolních orgánů a také vedoucí zaměstnanec právnických osob vzniklých ze zákona. Jde například o Pozemkový fond, Fond národního majetku a Konsolidační agenturu. Současně i o vedoucí státní zaměstnance a vedoucí zaměstnance krajů a obcí.

"Domníváme se, že dostatečně široký okruh osob je cestou, jak vytvořit ze zákona o střetu zájmů skutečně fungující normu," zdůraznil Langer.

Vláda navrhuje, aby se zákon o střetu zájmů týkal členů vlády, poslanců, senátorů a šéfů ústředních státních orgánů jako dosud, ale i soudců, členů Komise pro cenné papíry, bankovní rady České národní banky či Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a všech krajských a obecních zastupitelů, kteří za funkci berou plat.

Vládní zákon o střetu zájmů projednala Sněmovna v polovině srpna v prvém čtení. Znovu by se mu mohla věnovat počátkem příštího roku.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme