Nový zákon o střetu zájmů by se podle ODS měl vztahovat na širší okruh lidí

Občanští demokraté chtějí rozšířit okruh veřejných funkcionářů, na které se bude vztahovat nový zákon o střetu zájmů. Podle místopředsedy ODS a stínového ministra vnitra Ivana Langera by mělo jít například také o policisty a státní zástupce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Langer | Foto: Poslanecká sněmovna

Pod zákon by ale spadali i členové statutárních, řídích, dozorčích a kontrolních orgánů a také vedoucí zaměstnanec právnických osob vzniklých ze zákona. Jde například o Pozemkový fond, Fond národního majetku a Konsolidační agenturu. Současně i o vedoucí státní zaměstnance a vedoucí zaměstnance krajů a obcí.

"Domníváme se, že dostatečně široký okruh osob je cestou, jak vytvořit ze zákona o střetu zájmů skutečně fungující normu," zdůraznil Langer.

Vláda navrhuje, aby se zákon o střetu zájmů týkal členů vlády, poslanců, senátorů a šéfů ústředních státních orgánů jako dosud, ale i soudců, členů Komise pro cenné papíry, bankovní rady České národní banky či Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a všech krajských a obecních zastupitelů, kteří za funkci berou plat.

Vládní zákon o střetu zájmů projednala Sněmovna v polovině srpna v prvém čtení. Znovu by se mu mohla věnovat počátkem příštího roku.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme