Nový zákoník snižuje trestní odpovědnost z 15 na 14 let

Zpřísnění nejtěžších trestů, ale také zavedení nových trestných činů a trestů přinese nový trestní zákoník, který v úterý definitivně schválila sněmovna. Zákon teď dostane k posouzení Senát. Díky novým alternativním trestům by do věznice nemuseli lidé například za drobnou krádež. V závěrečném hlasování poslanci ale také snížili trestní odpovědnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soudcovské kladívko | Foto: Archiv ČRo

Zákon, který nyní dostane k projednání Senát, by měl začít platit od roku 2010. Vláda novelu odsouhlasila v loňském prosinci. Dousud se české trestní právo řídí kodexem z roku 1961.

Hranice trestní odpovědnosti se s novým zákoníkem snižuje na 14 let. Rozhodli o tom poslanci. "Za velký problém to nepovažuji, protože hodně zemí Evropské unie má věkovou hranici 14 let. Například Německo, Rakousko i Slovensko," řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

I přesto, že se dnes pro nový kodex vyslovila ústavní většina poslanců, právě snížení trestní odpovědnosti je pro některé z nich problémem. Sociální demokrat Zdeněk Jičínský proto doufá, že právě s touto částí normy nebude souhlasit Senát: "Nepovažuji to osobně za dobré. Doufám, že senátorky a senátoři nám to, jako moudré ženy a moudří muži, nám to ještě vrátí."

Nový trestní zákoník nahrazuje dosavadní kodex, který platí už od začátku 60. let. Mezi nové trestné činy zavádí tzv. stalking neboli nebezpečné pronásledování; tresty by měly padat i za doping a při výtržnostech například na fotbalových stadionech by mohli někteří fanoušci dostat i 10letý zákaz účasti na podobných akcích. Zákoních současně rozlišuje tresty za držení nebo pěstování lehkých a těžkých drog.

O novém trestním zákoníku diskutoval ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Nový trestní kodex byl i tématem úterního Radiofóra.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme