Muž souzený za schvalování terorismu v Christchurchi se odvolal proti tříleté podmínce

Odvolací soud se bude muset zabývat případem Václava K., který podle obžaloby na facebooku schválil teroristický útok na mešity v novozélandském Christchurchi. Padesátiletý muž se odvolal proti tříletému podmíněnému trestu, který za podporu a propagaci terorismu dostal na počátku června. Uvedla to v úterý mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ozbrojený policista během bezpečnostní akce při útoku na Novém Zélandu.

Ozbrojený policista během bezpečnostní akce při útoku na Novém Zélandu (archivní foto) | Zdroj: Reuters

Obžalovaný podle státního zástupce Martina Bílého napsal v polovině loňského března do komentáře pod článek Hospodářských novin o útoku, při kterém bylo zabito na Novém Zélandu 51 lidí toto: „Konečně měl někdo koule a ukázal, jak se na Mohamedány musí. Dobrá práce.“

Za schvalování útoku v Christchurchi dostal Kantor pětiletou podmínku. Hrozilo mu až 15 let

Číst článek

Příspěvek vložil na facebookový profil deníku, kde byl veřejně přístupný. Podle obžaloby se tím dopustil trestného činu, za který hrozí až patnáctileté vězení. Žalobce navrhoval pro muže pětiletý nepodmíněný trest.

Padesátiletý řidič kamionu se k příspěvku přiznal. Podle své výpovědi u hlavního líčení však nevěděl, že se kvůli tomu může dostat k soudu. Komentářem pod článkem Hospodářských novin chtěl prý provokovat, o útocích podrobněji nečetl, ani o nich mnoho nevěděl.

Soud o mužově vině nepochyboval. Předsedkyně trestního senátu pak při odůvodnění verdiktu označila za obecný problém to, že lidé si při vkládání příspěvků na internet neuvědomují důsledky.

Soud podle ní nechce nikomu ničit život, zároveň ale chce, aby lidé začali vnímat, že mohou za podobné komentáře opravdu skončit až na 15 let ve vězení. Obžalovanému uložil senát nejpřísnější možný podmíněný trest.

Další případy

Podmíněné tresty uložily trestní senáty i v dalších podobných případech. Stejně potrestal v červnu pražský městský soud i Leoše Machálka, který pod video zachycující vyvraždění muslimů v mešitách mimo jiné to, že střelec je „borec“.

‚Je to velký frajer, kéž by nás bylo víc.‘ Za schvalování útoků na Novém Zélandu dostala žena podmínku

Číst článek

Nejpřísnější možný podmíněný trest dostal minulý týden od plzeňského krajského soudu i Jiří Kantor, který na svém facebookovém profilu sdílel článek o střelbě a připsal k tomu komentář: „Za mě určitě pěkně provedená práce“.

Právní moci již nabyl rozsudek nad Renátou Pelikánovou, která dostala dvouletou podmínku. Na facebooku o pachateli střelby v mešitách napsala „Tak tohle je velký frajer, kéž by nás takových bylo víc, když s těma sviněma muslimskýma vlády nic nedělají a ještě jim ustupují.“ Dodala, že muži děkuje za jeho odvahu.

Pravicový extremista z Austrálie Brenton Tarrant zastřelil loni v březnu při útoku ve dvou mešitách v Christchurchi pět desítek mužů, žen i dětí. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu. Devětadvacetiletý muž je obžalovaný z 51násobné vraždy, pokusu o vraždu dalších 40 osob a z terorismu a hrozí mu doživotí. Vinu původně popíral, po roce se ale nečekaně přiznal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme