Novým Bydžovem prošlo na 400 pravicových extremistů

Příznivci krajní pravice pochodovali Novým Bydžovem. Ve východních Čechách se jich sešly asi čtyři stovky. V pochodu městem se jim pokusilo zabránit zhruba 200 odpůrců a tamních Romů, kteří zablokovali ohlášenou trasu. Policejní těžkooděnci je ale vytlačili do okolních ulic a obě skupiny od sebe oddělili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace neonacistů v Novém Bydžově | Foto: Filip Jandourek

V půl třetí odpoledne prošlo centrem Nového Bydžova zhruba čtyři sta příznivců krajní pravice. Ty, co se shromáždili na protest, tedy Romy a odpůrce fašismu, vytlačili těžkooděnci a policisté na koních do vedlejší ulice tak, aby avizovaná trasa byla volná. Svým zákrokem policie zabránila většímu střetu.

„Policie začala házet rozbušky, rozběhli se koně, došlo k tam úplně zbytečnému fyzickému ataku,“ popisuje razantní akci jedna z účastnic blokády. Policisté sedm demonstrantů zadrželi.

Do Nového Bydžova se sjely přes dvě stovky lidí na shromáždění proti rasismu. Mítink zde totiž naplánovala Dělnická strana. Policie se střetu s pravicovými extremisty obávala.

Romové a odpůrci fašismu se do centra města zkraje neměli dostat. Původně ohlášené shromáždění ale zrušili a prohlásili se za náboženské shromáždění, které se nemusí ohlašovat.

Do jejich čela se postavila farářka českobratrské církve a zhruba po půlhodinovém intermezzu, kdy vyjednávali s policí a místními úřady, byli vpuštěni do centra města.

Antikonfliktní tým policie původně požádal Dělnickou stranu, aby změnila trasu pochodu. Strana to ale odmítla.

Při střetu tří romských aktivistů a 13 pravicových extremistů utrpěl jeden z Romů zranění hlavy a upadl do bezvědomí. Byl převezen do nemocnice.

Muži byli vyzbrojeni tyčemi a boxery. Policie je zadržela a teď je vyslýchá. Policisté v Novém Bydžově stále hlídkují a zůstanou na místě v pohotovosti po celou noc.

Martin Pařízek, Jiří Fremuth, Jan Piroch, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme