Novým generálním ředitelem České televize bude Petr Dvořák

Českou televizi příštích 6 let povede bývalý šéf TV Nova Petr Dvořák. Ve funkci generálního ředitele nahradí Jiřího Janečka, který rezignoval ze zdravotních důvodů. Od radních České televize dostal Dvořák 12 hlasů z 15 možných a porazil tak protikandidáta Hynka Chudárka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový šéf ČT Petr Dvořák | Foto: Filip Jandourek

Chudárek, který postoupil do druhého kola jako kandidát s druhým největším počtem hlasů, tak nakonec ve finále neuspěl. Další kandidáti už výrazně zaostali. Roman Bradáč si naklonil 3 členy rady, stejně jako Jan Svoboda. Radomír Šimek dostal jediný hlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Volbu generálního ředitele ČT sledoval reportér Martin Drtina

Z toho, že byla volba tak jednoznačná a stačily pouhá dvě kola, byl překvapen i nový ředitel. „Já jsem čekal, že se to přinejmenším bude odehrávat déle, tedy že to nebude jako před dvěma roky s panem Janečkem, ale že se budeme déle tahat,“ řekl Dvořák.

Nový ředitel se funkce ujme 1. října. Těsně po svém zvolení odhadl, že televizi čekají tři krušné roky. Jako priority na nejbližší dny vytyčil rozpočet na rok 2012 a zkompletování manažerského týmu. V úmyslu má ale zahýbat i s podobou hlavních zpráv, Událostí.

Rozhovor s novým ředitelem ČT ve večerních ozvěnách dne Radiožurnálu.

Předseda Rada České televize Milan Uhde je s výsledkem volby spokojen: „Budu se samozřejmě snažit o to, aby rada kriticky sledovala činnost nového generálního ředitele. Aby se nedala zaujmout jen jeho sliby, ale aby se dívala na to, jak je uskutečňuje. Odcházím z této schůze s vědomím, že jsme neudělali chybu, že jsme si počínali nejlépe jak to v daných okolnostech bylo možné.“

Jak se hlasovalo:
1. kolo
Petr Dvořák - 13 hlasů
Hynek Chudárek - 7 hlasů
Roman Bradáč - 3 hlasy
Jan Svoboda - 3 hlasy
Radomír Šimek - 1 hlas
2. kolo
Petr Dvořák: 12 hlasů
Hynek Chudárek: 3 hlasy

Radní volili nového ředitele v tajné volbě. Předseda rady Milan Uhde nakonec návrh na veřejné hlasování ani nepředložil, přestože v minulých dnech tvrdil, že to udělá. Rozmyslel si to prý proto, že by nenašel pro svůj návrh podporu většiny členů rady.

47 letý Petr Dvořák vystudoval technickou kybernetiku na ČVUT a manažerský titul MBA získal na University of Chicago v USA. V čele největší české soukromé televize stál 7 let. Ještě před tím spolupracoval se skupinou PPF, kterou také zastupoval v orgánech řady firem.

V projektu, se kterým nakonec uspěl, Dvořák navrhuje snížení provozních i personálních nákladů televize a vytvoření nového kanálu pro děti. Chce také posílit tým zpravodajských Událostí.

Možná přijde Fenič

Nový generální ředitel se už nechal slyšet, že zřejmě přizve ke spolupráci Fera Feniče. Známý dokumentaristu by podle něj mohl pracovat v rámci plánovaných producentských skupin.

„Fero Fenič je tvůrce, je to velmi zkušená osobnost v oblasti dokumentaristiky a myslím si, že tímto směrem by se měla naše spolupráce ubírat. Záleží na nápadech, které přinese, záleží na podmínkách, za kterých bude chtít s ČT spolupracovat,“ řekl Dvořák.

Jeden ze členů člen Rady České televize, lékař Jiří Presl, čeká od ČT především změnu. S volbou Petra Dvořáka je proto spokojen.

Přehrát

00:00 / 00:00

O volbě nového ředitele ČT mluvili v pořadu Stalo se dnes člen Rady ČT Jiří Presl a publicista Karel Hvížďala

„Jestli někdo může ČT změnit, je to právě on. Očekávám zcela zásadní změnu nejen v programu, ale v celém projevu veřejnoprávní televize. To co nám ČT dosud předvádí považuji za tristní, teď je určitá šance na změnu. Nechci vidět soutěž s komerčními televizemi. Chci tam vidět provokace, kontroverze, diskuze, tedy to, co diváka zajímá,“ řekl Presl.

U nového generálního ředitele oceňuje především mnohaleté zkušenosti s řízením velké televize.

„Velice dobře ví, co je v provozu televize jako takové zapotřebí. Ví, s jakými náklady se dá televize provozovat a co ušetří, může vrhnout právě do změn,“ dodal Jiří Presl.

VOLBU GENERÁLNÍHO ŘEDITELE JSME SLEDOVALI ONLINE

Igor Maňour, Martin Drtina, Radek Pavlovič, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme