Novým lídrem Čtyřkoalice a premiérem stínové vlády Karel Kühnl

Čtyřkoaliční lídr Cyril Svoboda rezignoval na svoji funkci. Politická rada tohoto uskupení totiž schválila takovou verzi složení stínové vlády, se kterou Svoboda odmítl souhlasit. Novým lídrem a premiérem stínové vlády Čtyřkoalice se stal Karel Kühnl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svoboda České televizi sdělil, že z postu lídra odstoupil proto, že místopředsedové KDU-ČSL Miroslav Kalousek, Jaroslav Kopřiva a Pavel Severa postavili otázku jasně: buď bude ve vládě Miroslav Kalousek nebo Cyril Svoboda. V této volbě dali přednost Miroslavu Kalouskovi. Svoboda chtěl nést zodpovědnost za celý tým, za každého, kdo tam je, proto odstoupil.

Podle Miroslava Kalouska je to ale lež. Tu otázku tak prý postavil Svoboda sám. Oni ho do poslední chvíle podporovali a do poslední chvíle ho žádali, aby přijal dohodu čtyřkoaliční politické rady a nerezignoval. Mrzí ho, že Svoboda odešel, důležitější je podle něj ale fakt, že se čtyřkoalice dohodla. Novým lídrem se na základě dnešní, takzvané jarní dohody, stal Karel Kühnl, který zároveň prohlásil, že nebude na podzim znovu kandidovat na post předsedy Unie svobody. Stínový kabinet má 16 členů, z nichž polovina připadla KDU-ČSL. 5 stínových ministrů je z Unie svobody, dva z ODA a 1 místo patří Demokratické unii.

Karel Kühnl je přesvědčen, že odstoupení Cyrila Svobody z pozice leadra nepoškodí Čtyřkoalici u voleb. Jak Svoboda uvedl také pro Český rozhlas, byla pro něj nepřípustná účast místopředsedy KDÚ-ČSL Miroslava Kalouska ve stínové vládě, tak jak ji prosadily strany Čtyřkoalice. Karel Kühnl, který Cyrila Svobodu v pozici leadra nahradil, v tom vidí neschopnost dosáhnout politické shody. Naopak ocenil, že se i v této situaci dokázala Čtyřkoalice shodnout a dodržet termíny.

Tvrzení svých kolegů, že není schopen politické shody však Cyril Svoboda odmítá. Jak v rozhovoru pro Český rozhlas potvrdil, jako případný budoucí premiér vlády měl právo nenechat se vláčet zájmy stran čtyřkoalice a do stínové vlády najmenovat lidi, za níž může převzít plně zodpovědnost. A tím podle jeho slov není místopředseda KDÚ-ČSL Miroslav Kalousek.

Premiérem stínové čtyřkoaliční vlády bude Karel Kühnl, vicepremiéry místopředseda KDU-ČSL Kopřiva, místopředseda ODA Michael Žantovský a předseda DEU Ratibor Majzlík. Kopřiva bude mít na starosti vnitro, Žantovský obranu a Majzlík tajné služby a Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu.Lidovci budou také mít křeslo ministra průmyslu a obchodu pro místopředsedu strany Kalouska, spravedlnost a vězeňství pro poslance Miloslava Výborného a bydlení a místní rozvoj pro poslance Tomáše Kvapila, ministerstvo zemědělství povede poslanec Jan Grůza, zdravotnictvím se má zabývat senátorka Zuzana Roithová a místopředseda správní rady Českých drah Ivan Foltýn se bude starat o dopravu a spoje. Ministerstvo životního prostředí povede poslanec Libor Ambrozek.Unie Svobody mají stínové ministerstvo financí pro Ivana Pilipa, práce a sociálních věcí pro poslance Václava Krásu a školství by měl řídit Petr Mare. Šéfem dilpomacie má být nestraník Josef Zieleniec - také toto křeslo patří unionistům. Ministerstvo kultury získala ODA a řídit by ho měl její předseda Daniel Kroupa.

Kriticky se na nejnovější vývoj ve Čtyřkoalici dívá ministr pro místní rozvoj stínové vlády ODS Miroslav Beneš. K ustavení stínové čtyřkoaliční vlády pro Český rozhlas uvedl, že si nyní asi každý klade otázku, jak by to v naší zemi vypadalo, kdyby se stínový čtyřkoaliční kabinet stal skutečným. Beneš to považuje za ukázku toho, jak čtyřkoalice není schopna se dohodnout na elementárních věcech, ani schopna vládnout.

Markéta Kaclová, Česká televize, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme