Novým ministrem financí jmenován Jiří Rusnok

Prezident Václav Havel jmenoval novým ministrem financí Jiřího Rusnoka. Nahradil Pavla Mertlíka a dosud pracoval jako náměstek ministra práce a sociálních věcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při jmenovacím aktu na Pražském hradě prezident Václav Havel Jiřímu Rusnokovi popřál, aby dokázal dobře hospodařit, ozdravit veřejné finance a aby se zasadil o pokračování rozběhnutých privatizačních procesů.

Jiří Rusnok uvedl, že se v nové funkci chce aktivně podílet na završení úspěšného mandátu sociálně-demokratické vlády a hodlá také pracovat na posílení ducha spolupráce vládního týmu.

Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu nový ministr financí řekl, že zvyšování daní je v budoucnu nezbytné. Současné nastavení daňového systému totiž vede k samovolnému poklesu hodnoty příjmů z daní a tento trend není možné dlouhodobě udržet. Vyšší daně ale podle ministra v nejbližší době nehrozí.

Čtyřicetiletý Jiří Rusnok řídil ve své funkci odbory příjmové politiky, sociálního pojištění a Českou správu sociálního zabezpečení. Pochází z Ostravy. Po absolování Vysoké školy ekonomické v roce 84 pracoval ve Státní plánovací komisi. Později ve federálním ministerstvu pro strategické plánování a krátce i ve federálním ministerstvu práce. V letech 1992 až 1998 pracoval v Českomoravské konfederaci odborových svazů. Náměstkem ministra Špidly je od srpna 1998. Je také členem prezidia Fondu národního majetku.

Rusnok je vnímán jako schopný odborník, který má všechny předpoklady k řízení ministerstva financí. Do povědomí veřejnosti vstoupil především v souvislosti s přípravou důchodové reformy. Podporoval zpřísnění podmínek pro předčasný odchod do důchodu a je zastáncem důchodového systému založeného na průběžném financování bez povinných důchodových fondů. Tvrdí, že je třeba posílit "závislost" penzí na výši odvodů do systému.

Prezident vyhověl Mertlíkově žádosti a kromě demise na funkci ministra financí přijal i jeho rezignaci na místopředsednické křeslo ve vládě. Při setkání na Pražském hradě mu zároveň poděkoval za vykonanou práci a vyjádřil politování nad tím, že odchází z vlády. Podle Havlova názoru byl Mertlík mužem na svém místě. Prezident současně ale přiznal, že pro důvody jeho demise má porozumění.

Pavel Mertlík je s volbou svého nástupce v čele resortu financí spokojen. Jak řekl, Jiří Rusnok je velmi dobrý ekonom a odborník, který zná státní správu. Jeho jmenování podle Mertlíkova přesvědčení zajistí kontinuitu politiky ministerstva financí.

Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme