Novým ministrem financí jmenován Jiří Rusnok

Prezident Václav Havel jmenoval novým ministrem financí Jiřího Rusnoka. Nahradil Pavla Mertlíka a dosud pracoval jako náměstek ministra práce a sociálních věcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při jmenovacím aktu na Pražském hradě prezident Václav Havel Jiřímu Rusnokovi popřál, aby dokázal dobře hospodařit, ozdravit veřejné finance a aby se zasadil o pokračování rozběhnutých privatizačních procesů.

Jiří Rusnok uvedl, že se v nové funkci chce aktivně podílet na završení úspěšného mandátu sociálně-demokratické vlády a hodlá také pracovat na posílení ducha spolupráce vládního týmu.

Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu nový ministr financí řekl, že zvyšování daní je v budoucnu nezbytné. Současné nastavení daňového systému totiž vede k samovolnému poklesu hodnoty příjmů z daní a tento trend není možné dlouhodobě udržet. Vyšší daně ale podle ministra v nejbližší době nehrozí.

Čtyřicetiletý Jiří Rusnok řídil ve své funkci odbory příjmové politiky, sociálního pojištění a Českou správu sociálního zabezpečení. Pochází z Ostravy. Po absolování Vysoké školy ekonomické v roce 84 pracoval ve Státní plánovací komisi. Později ve federálním ministerstvu pro strategické plánování a krátce i ve federálním ministerstvu práce. V letech 1992 až 1998 pracoval v Českomoravské konfederaci odborových svazů. Náměstkem ministra Špidly je od srpna 1998. Je také členem prezidia Fondu národního majetku.

Rusnok je vnímán jako schopný odborník, který má všechny předpoklady k řízení ministerstva financí. Do povědomí veřejnosti vstoupil především v souvislosti s přípravou důchodové reformy. Podporoval zpřísnění podmínek pro předčasný odchod do důchodu a je zastáncem důchodového systému založeného na průběžném financování bez povinných důchodových fondů. Tvrdí, že je třeba posílit "závislost" penzí na výši odvodů do systému.

Prezident vyhověl Mertlíkově žádosti a kromě demise na funkci ministra financí přijal i jeho rezignaci na místopředsednické křeslo ve vládě. Při setkání na Pražském hradě mu zároveň poděkoval za vykonanou práci a vyjádřil politování nad tím, že odchází z vlády. Podle Havlova názoru byl Mertlík mužem na svém místě. Prezident současně ale přiznal, že pro důvody jeho demise má porozumění.

Pavel Mertlík je s volbou svého nástupce v čele resortu financí spokojen. Jak řekl, Jiří Rusnok je velmi dobrý ekonom a odborník, který zná státní správu. Jeho jmenování podle Mertlíkova přesvědčení zajistí kontinuitu politiky ministerstva financí.

Milan Kopp, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme