Novým ministrem kultury bude Vítězslav Jandák

Premiér Jiří Paroubek navrhne na post ministra kultury Vítězslava Jandáka, který mu dal přednost před generálním komisařem Expa v Japonsku Vladimírem Darjaninem a bývalým šéfem Národního divadla Jiřím Srstkou. Osmapadesátiletý Jandák, který má nahradit zemřelého Pavla Dostála, patří mezi populární filmové herce. V posledních letech se osvědčil především jako manažer zlínského mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. Pokud Jandáka jmenuje prezident, povede resort necelý rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězslav Jandák | Foto: David Veis | Zdroj: ČTK

Premiér zdůraznil, jaké požadavky Vítězslav Jandák splňuje: je to člověk z kultury, pracoval v samosprávě, má zkušenosti s prací v neziskových organizacích a s neziskovými projekty. Na otázku Radiožurnálu, zda Jandákovi nechybí další předpoklad, kterým je blízkost k ČSSD, protože zastupoval pravicové strany na pražském magistrátu, premiér odpověděl: "V době, kdy byl pan Jandák zastupitelem za tak zvanou Republikánskou unii, jsem ho znal velmi dobře. Pak se politicky přesunul někam dál, možná, že byl začátkem devadesátých let v ODS, to bych ale nazval jako dětskou nemoc pravičáctví."

Jandák by rád pokračoval v práci Dostála
A co Jiří Paroubek od nového ministra očekává? "Myslím, že na dobu deseti měsíců není možné mít nějaká přehnaná očekávání. Dohodli jsme se, že pan Jandák udělá určité vyhlášení sám, ve hře jsou například zákon o kinematografii a nějaké další normy," komentoval úkoly nového ministra kultury Paroubek.

Sám Vítězslav Jandák řekl, že je potěšen a chce pokračovat v práci svého přítele a předchůdce Pavla Dostála. "Chci pokračovat v jeho práci a zkusit nastartovat ještě nějaké věci, které by kultuře pomohly, hlavně mě ale tlačí strašně moc čas. Díky rozmíškám určitých skupin se stalo, že mám pouhých třináct dní na to, abych zpracoval první verzi státního rozpočtu, a protože bych velmi rád zastavil dlouholetý trend v Česku, totiž neustálé ubývání peněz směřujících do kultury, budu mít opravdu co dělat," prohlásil nastávající ministr.

Jandák by dále rád zvýšil renomé kultury jak u široké veřejnosti, tak i u těch, kteří rozhodují o penězích pro ni: "Budu se snažit přesvědčit společnost o tom, že kultura má skutečně smysl a fanděme jí všichni. Každopádně chci být tím, kdo bude v tomto resortu bojovat o každou korunu, a rozhodně nechci být ministrem tvorby, umělcům se do práce nechci plést, chci prostě pomáhat," řekl Českému rozhlasu Jandák.

Jednou z priorit bude dialog s církví
Nový ministr navíc slibuje dostat do kultury hlavně co nejvíce peněz a to i z alternaticních zdrojů: "Miliardy tečou třeba do sportu. Já chraň bůh nemám nic proti sportu, ale myslím si, že leckdy bychom si měli uvědomit, že takový rozbitý renesanční dům má cenu jako jakýkoliv fotbalový klub," řekl doslova budoucí ministr.

Příští ministr kultury má také v úmyslu zahájit dialog s církvemi: "Pan Jandák má velký zájem zahájit dialog s katolickou církví a já myslím, že si spolu v tomto ohledu více než rozumíme," komentoval příští kroky Vítězslava Jandáka premiér Paroubek. Katolická církev - slovy mluvčího České biskupské konference Martina Horálka - pak volbu Jandáka vítá. "Pana Jandáka vnímáme jako člověka, který je přístupný debatě, který rozhodně netrpí předpojatostmi vůči církvi, takže rozhodnutí pana Paroubka vítáme," s potěšením kvitoval premiérovu volbu Horálek.

Zástupci církve jako nejzávažnější problém vidí diskusi o novele církevního zákona. "Je samozřejmě třeba mluvit o novele církevního zákona, kterou nedávnou odmítl Senát Parlamentu České republiky, a pak je také důležitý dialog o celé koncepci kooperace mezi státem a církví, což bych řekl, že je základ, od něhož se jednotlivé zákony a úpravy zákonů odvíjejí," řekl mluvčí České biskupské konference.

Hvížďala: způsob volby byl kamarádský, ne politický
Vedle pozitivních ohlasů se ale na nového šéfa kulturního resortu, a zvláště pak na způsob jeho volby, sneslo i několik kritických připomínek. Například novinář Karel Hvížďala způsob výběru nového ministra Jandáka označil za systémovou chybu premiéra. Způsob volby ho zarazil. "Mně připadá, že byl až kamarádský, až mi místy připomínal poměry ve sportovním klubu, kdy se hledá někdo, kdo se hodí do party. Normální by bylo, kdyby premiér vyhlásil kritéria, podle nichž se ministr vybírá, to znamená, jaké má mít schopnosti, vlastnosti, vzdělání nebo zkušenosti, a do tohoto rastru pak dosazoval možné osobnosti," kritizoval Paroubkův způsob výběru Hvížďala.

Způsob, jakým premiér nového ministra vybíral, rovněž kritizovali - bez komentářů jmen uvažovaných kandidátů - občanští demokraté. Podle stínové ministryně kultury ODS Miroslavy Němcové premiér svým postupem jen mate nejen laickou, ale i odbornou kulturní veřejnost. "Mate tím, že předstírá, že je schopen vybrat ministra, který po Pavlu Dostálovi a předchozích ministrech dokáže radikálně změnit kurz v oblasti české kultury. Měl by na rovinu říct, že už je rozhodnuto o rozpočtu jako o jedné části politiky ministerstva kultury a je také rozhodnuto o legislativních aktech, které jsou už v běhu a nový ministr na nich nemůže nic změnit ani podstatně ovlivnit," prohlásila Němcová.

Vítězslav Jandák se narodil 3. 8. 1947. Osm let šéfuje Mezinárodnímu festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně. Předtím byl v dozorčí radě Pražské energetiky a v představenstvu nakladatelství pro děti a mládež Albatros. Má zkušenosti z práce na pražském magistrátu, kde v letech 1990 - 1994 vykonával funkci radního pro oblast kultury. Vítězslav Jandák má řadu přátel v uměleckých kruzích po celém světě, patří mezi ně i slavný hollywoodský herec Michael York, který osobně navštívil letošní zlínský festival.

Jana Zemanová, Lucie Weissová, Hana Hikelová, Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme