Novým ministrem obrany musí být nestraník, žádá Nečas. Jméno neřekl

Novým ministrem obrany musí být nestraník, potvrdil premiér Petr Nečas v České televizi. Jméno žádného kandidáta ale neřekl, přestože svého adepta už prý má.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér a předseda ODS Petr Nečas | Zdroj: ČTK

Podle Nečase se nejdřív musí na jménu nového ministra obrany najít shoda v koalici.

„Ta procedura je složitější, protože vyžaduje souhlas všech tří koaličních předsedů, navíc to musí být člověk s jistým odborným kreditem. Navíc řeknu velmi otevřeně, že ve chvíli, kdy do konce volebního období rok a čtvrt, tak to omezuje některé kandidáty v tom, že je jasné, že některé koncepční představy by již nemohli realizovat,“ uvedl .

Premiér neslíbil ani, že návrh předloží ještě současnému prezidentovi Václavu Klausovi, který bude v úřadu do 7. března. Klaus téměř dvouměsíční zpoždění s obsazením místa kritizoval. Nečas to ale nepokládá za nic dramatického.

Nečasovým kandidátem by mohl být nynější první náměstek na ministerstvu a někdejší náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Premiér to nepopřel, Picka naopak označil za úřadujícího ministra.

Bývalého generála Nečas vrátil do jeho funkce poté, co jej bývalá ministryně obrany a předsedkyně LIDEM Karolína Peake z tohoto postu odvolala. Byl to jeden z jejích kroků, pro které o ministerské křeslo po pohých osmi dnech přišla.

Jako další ministerské adepty média zmiňovala velvyslance v Berlíně Rudolfa Jindráka, současného velvyslance u NATO a někdejšího náměstek na obraně Jiřího Šedivého či velvyslance v Izraeli Tomáše Pojara. Objevila se také jména generálního sekretáře ministerstva Jana Vylity nebo někdejšího šéfa vojenského zpravodajství Ondřeje Páleníka.

Martin Hromádka, Tereza Tomášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme