Novým ministrem školství má být místopředseda zelených Ondřej Liška

Předsednictvo zelených navrhne na post šéfa resortu školství místopředsedu strany a poslance Onřeje Lišku. Takový je výsledek večerního zasedání vedení strany. Na jeho jménu se vedení dohodlo čtyřmi hlasy ze sedmi. Část představitelů zelených ale chtěla, aby o konečném jménu ministra rozhodla republiková rada, která se sejde v neděli. Protikandidátem Lišky by přitom byla poslankyně zelených Olga Zubová. To se nelíbí předsedovi strany Martinu Bursíkovi, který chce co nejdříve Liškovu nominaci konzultovat s premiérem. Republiková rada by pak měla Ondřeje Lišku ve funkci potvrdit. Bursík ale přiznává, že možná jen formálně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ondřej Liška a Olga Zubová | Zdroj: ČTK

"My jsme rozhodli jako předsednictvo, které je suverén, které podle stanov má tuto kompetenci. Budeme se snažit samozřejmě společnými silami o tomto přesvědčit i republikovou radu, která by to měla formálně potvrdit. Důležité je zdůraznit, že tu kompetenci má předsednictvo strany zcela jednoznačně ze stanov," vyjádřil se Bursík.

Místopředsedkyně strany a bývalá ministryně školství Dana Kuchtová ale tvrdí, že rozkol ve straně pokračuje. Nominaci, kterou chce Bursík co nejdřív projednat s premiérem Mirkem Topolánkem, vnímá Kuchtová jako vyostření situace uvnitř zelených. Podle ní by mohla vést až k mimořádnému sjezdu.

"Takovýto postup, kdy jedna strana prosazuje své názory na sílu a nechce jednat v širším grémiu strany, k tomu může vést. Budeme to analyzovat a budeme to rozhodovat postupně," vyjádřila se po jednání Kuchtová.

Milan Kopp, Marie Matúšů, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme