Novým ministrem zdravotnictví je Jozef Kubinyi

Prezident Václav Klaus jmenoval na návrh premiéra Vladimíra Špidly novým ministrem zdravotnictví poslance ČSSD Jozefa Kubinyiho. Funkce se ujme od 15. dubna. Těsně před jmenováním Kubinyiho přijal Klaus na Hradě odstupující ministryni Marii Součkovou. Prezidentská kancelář ale k jeho osobě vyjádřila určité výhrady týkající se jeho členství v KSČ. Jozef Kubyniy Radiožurnálu potvrdil, že je připraven post ministra přijmout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klaus jmenuje Kubinyiho ministrem | Foto: Petra Mášová

Krátce po jmenování prohlásil, že hodlá navázat jen na první, analytickou část koncepce své předchůdkyně. O svých konkrétních představách změn zdravotnického systému nechtěl ale zatím nic říkat. Prezident Klaus to s nádechem humoru komentoval s tím, že ministr mohl něco říci o tom, že zruší povinné členství v lékařské komoře, odstátní zdravotnictví a zavede soukromé účty pacientů. Na to nový ministr pohotově reagoval, když řekl, že k tomu bude muset prezident jmenovat nějakého jiného ministra, protože od sociálního demokrata nemůže čekat tak radikální reformy. 48letý ostravský lékař Jozef je odborníkem na nukleární medicínu, stál v čele zdravotní komise ČSSD a je považován za věrného soupence šéfa strany Vladimíra Špidly.

Jozef Kubinyi Radiožurnálu už předtím popsal plánované první kroky ve funkci. "Na začátku bude potřeba poskládat nějaký tým lidí a následně práce v oblasti krajů a oblasti konsolidace zdravotnictví, aby bylo funkční a neskončilo nějakým skutečně velkým problémem." A na co se chce zaměřit? "Byl bych rád, kdyby se zprůhlednily vztahy a finanční toky ve zdravotnictví. Přijde mi důležité i vymezení kompetencí: co bude dělat ministerstvo, kraje a co budou dělat pojišťovny Pak jsou další otázky: tvorba sítě, vztahů mezi lékaři, poskytovateli a státem."

Klaus: Prokletí rezortu

Je to už čtvrtá změna ve Špidlově vládě. Z funkce ministra spravedlnosti odstoupil Pavel Rychetský, aby se stal šéfem Ústavního soudu. Z ministerstva obrany do vedení Českých aerolinií odešel Jaroslav Tvrdík. A z funkce ministra průmyslu a obchodu byl odvolán Jiří Rusnok. Ministerstvo zdravotnictví pak má za dobu dvou sociálnědemokratických vlád čtvrtého šéfa. Ve vládě Miloše Zemana tuto funkci od července 1997 do prosince 1999 zastával Ivan David, v únoru 2000 ho vystřídal Bohumil Fišer.

jmenování nového ministra zdravotnictví | Foto: Petra Mášová

Prezident Václav Klaus to při slavnostním ceremoniálu prezident připomněl. "Já bych si velmi přál, aby se novému panu ministrovi podařilo toto prokletí změnit a odstranit. Současně věřím, že se s plným odhodláním pustí do úkolu vyřešit a stabilizovat naše zdravotnictví a konečně mu vnuknout jinou vůdcčí myšlenku než dosud, Návraty postátněného zdravotnictví možné nejsou, doufám, že krok vpřed bude jasným a zřetelným směrem.

Odstupující ministryně Součková požádala na poslední chvíli Nejvyšší kontrolní úřad, aby prověřil hospodaření Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Má zkontrolovat, jak zdravotnické zařízení nakládá se státní dotací ve výši 925 milionů korun, kterou dostalo na dostavbu nového areálu. Podle vyjádření ředitele ústecké nemocnice Petra Pollaka prý s kontrolou počítali.

Markéta Kaclová, Lucie Weissová, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme