Novým pražským primátorem Pavel Bém

Novým pražským primátorem byl dnes podle očekávání zvolen Pavel Bém z ODS. V tajné volbě získal hlasy 38 ze 70 zastupitelů. Bém v čele hlavního města nahradí svého stranického kolegu Igora Němce, který metropoli vedl po rezignaci Jana Kasla. Kvůli nové funkci nehodlá Bém kandidovat na post předsedy ODS.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Bém | Foto: MČ Praha 6

Bémovým jediným protivníkem byl předseda zastupitelského klubu KSČM František Hoffman, pro kterého hlasovalo osm zastupitelů. Hlasy 24 zastupitelů byly neplatné.

Mezi kandidáty na post primátora chyběl při dnešní volbě Jan Kasl. A to i přes to, že Evropští demokraté jeho kandidaturu od září oficiálně ohlašovali. Jan Kasl svůj nezájem o post prvního muže metropole vysvětluje jako ryze racionální krok: "My jsme se nehodlali účasti předem rozdané hry, kdy koalice 50 zastupitelů ODS, ČSSD, KSČM má uzavřené dohody o tom rozdělení pozic na radnici. Nemá cenu vystupovat proti tomu, co je matematicky dáno."

Volba nového vedení pražské radnice zatím dále pokračuje výběrem náměstků primátora. Podle koaliční dohody mezi ODS a ČSSD by měli být zvoleni vždy dva z každé této strany: Jan Bürgemeister a Rudolf Blažek za občanské demokraty a Petr Hulínský a Jiří Paroubek za sociální demokracii.

Bém kvůli nové funkci nebude kandidovat na post předsedy ODS. Podle Béma potřebuje vedení magistrátu jeho plnou pozornost a kandidátů na šéfa ODS je nyní už dost. "V době, kdy jsem svou předběžnou kandidaturu oznamoval, byl jediným kandidátem Evžen Tošenovský. Dnes je situace odlišná, existují kandidáti 4, tři z nich považují za silné. Dokonce dva z nich patří mezi mé osobní favority. Oba jsou zkušenější, služebně starší a navíc jsou politiky parlamentními, čili mají výhody oproti mé nesmírné exekutivní roli, do které já jsem dnes vstoupil."

Jména svých favoritů na předsedu občanských demokratů Pavel Bém neprozradil. Oznámil ale, že hodlá kandidovat na některý z postů ve vedení strany.

Primátor Bém slibuje, že jednou z prvních věcí, které na magistrátu udělá, bude vypsání výběrových řízení na některá vedoucí místa. "Společným cílem je snaha o prověření kvality, schopností těch klíčových pracovníků úřadu prostřednictvím výběrových řízení, Není možné očekávat nějakou zásadní revoluci, to by bylo skutečně začátečnické a myslím že i hloupé, ale je možné očekávat, že dojde k jednotlivým nebo drobným personálním změnám."

Pavel Bém chce také pražský magistrát zeštíhlit a zhospodárnit práci úřadu, bojovat s korupcí, zasadit se o další výstavbu bytů. Všech těchto cílů chce Pavel Bém dosáhnout především týmovou spoluprací. Ze všeho nejdřív se Pavel Bém chystá na organizační změny uvnitř radnice. "Přeji si, abychom otevřeli radnici Pražanům v tom obrazném slova smyslu."

Markéta Kaclová, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme