Novým předsedou KDU-ČSL Cyril Svoboda

Sjezd KDU-ČSL pokračuje v Jihlavě volbou členů celostátního výboru strany. V sobotu delegáti rozhodli, že Jana Kasala v předsednické funkci vystřídá Cyril Svoboda. Zvolen byl v druhém kole. Místopředsedy se pak stali senátor Milan Šimonovský, senátorka Zuzana Roithová, bývalý předseda Jan Kasal a poslanci Miloslav Výborný a Tomáš Kvapil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro Svobodu hlasovalo ve druhém kole voleb 162 delegátů, ke zvolení stačilo 159. Kasal získal při tajné volbě 145 hlasů. Vzápětí po oznámení výsledků nový šéf KDU-ČSL opět nabídl všem svým stranickým kolegům ke spolupráci a poděkoval manželce za podporu. Kasal poblahopřál Svobodovi k vítězství. V nejvyšším vedení strany hodlá zůstat. Při volbě místopředsedů bude kandidovat na jedno z křesel.

Novému šéfovi lidovců Cyrilu Svobodovi poblahopřál předseda Unie svobody a lídr Čtyřkoalice Karel Kühnl. Ten pro Český rozhlas uvedl, že Svoboda má před sebou těžký úkol v podobě opětovného sjednocení KDU-ČSL a vyvedení strany z krize.

Podle předsedy ČSSD Vladimíra Špidly znamená volba Cyrila Svobody posun v komunikaci na české politické scéně. Vladimír Špidla nepředpokládá výrazné politické posuny Strany Lidové vůči ČSSD. Doplňuje však, že Cyril Svoboda je tvůrčí politickou osobností, která by v blízké budoucnosti mohla zčeřit vody na českém politickém spektru.

Předsedu poslaneckého klubu KSČM Vojtěcha Filipa volba nepřekvapila. Podle něj může být spokojena nejen KDU-ČSL, ale i Čtyřkoalice. Filip si není jistý, zda se Svobodovi podaří vyvést lidovce z nynější krize.

Prvním místopředsedou KDU-ČSL se stal senátor Milan Šimonovský. Svobodovým statutárním zástupcem tedy bude člověk, který stejně jako bývalý předseda vidí budoucnost Lidové strany v aktivní dlouhodobé vizi uprostřed společnosti, a to v rámci 4koalice. Narozdíl od Cyrila Svobody, který jako možného povolebního partnera vnímá spíše sociální demokracii než ODS, chce Šimonovský zůstat oběma stranám otevřený.

Předseda KDU-ČSL Jan Kasal se před volbou nového vedení omluvil za poslední vývoj ve straně, který podle něj přivedl lidovce do velmi neblahé a svízelné situace. Ve svém zahajovacím projevu před delegáty také převzal plnou zodpovědnost za nynější stav v KDU-ČSL a vyzval ke znovunabytí ztracené důvěry voličů.

Poukázal ale na to, že se Čtyřkoalice příliš upnula na formální plnění Svatováclavské smlouvy - volbu lídra a sestavení stínové vlády. Mediální přestřelky, které následovaly po rezignaci Cyrila Svobody na lídra čtyřkoalice, byly pro klidný vývoj v KDU-ČSL "ranou téměř osudovou". Svobodu kritizoval za to, že měl nestandardní představy o sestavování vládního týmu, na stranické půdě nekonzultoval alternativy sestavy stínového týmu a důvody své demise oznámil nejdříve přes média.

Podpora obou kandidátů na předsedu strany byla velmi vyrovnaná. S napětím se proto očekávaly kandidátské projevy obou politiků. Svoboda chtěl delegáty získat svou myšlenkou větší otevřenosti strany, která by zaručila větší úctu k menšinovým názorům. Kasal zase obhajobu předsednické funkce zakládal na úspěchu křesťanských demokratů a Čtyřkoalice v loňských krajských a senátních volbách.

Delegáti při zahájení sjezdu minutou ticha uctili památku bývalého předsedy KDU-ČSL Josefa Luxe, který na podzim 1999 podlehl leukémii, a vyslechli si pozdravný dopis jeho manželky Věry.

Sjezd KDU-ČSL, z něhož by mělo vzejít nové vedení strany, označil předseda ODA Daniel Kroupa za nejdůležitější událost tohoto měsíce. Podle Kroupy se tady rozhoduje nejen o Čtyřkoalici a budoucím směřování lidovců, ale možná i o budoucnosti celé země. Kroupa je stejně jako lídr Čtyřkoalice Karel Kühnl přesvědčený o tom, že toto politické uskupení slavilo dosud velké úspěchy. Právě tato spolupráce by podle Kroupy měla pokračovat. Hosté z ostatních stran Čtyřkoalice měli také diskutovat o změně stanov. Ty mají například umožnit, aby se řádné volby opakovaly každé dva roky namísto současných čtyř a rozšíření počtu řadových místopředsedů ze tří na čtyři.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme