Novým předsedou KDU-ČSL Cyril Svoboda

Sjezd KDU-ČSL pokračuje v Jihlavě volbou členů celostátního výboru strany. V sobotu delegáti rozhodli, že Jana Kasala v předsednické funkci vystřídá Cyril Svoboda. Zvolen byl v druhém kole. Místopředsedy se pak stali senátor Milan Šimonovský, senátorka Zuzana Roithová, bývalý předseda Jan Kasal a poslanci Miloslav Výborný a Tomáš Kvapil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

r_2100x1400_cro.png

Pro Svobodu hlasovalo ve druhém kole voleb 162 delegátů, ke zvolení stačilo 159. Kasal získal při tajné volbě 145 hlasů. Vzápětí po oznámení výsledků nový šéf KDU-ČSL opět nabídl všem svým stranickým kolegům ke spolupráci a poděkoval manželce za podporu. Kasal poblahopřál Svobodovi k vítězství. V nejvyšším vedení strany hodlá zůstat. Při volbě místopředsedů bude kandidovat na jedno z křesel.

Novému šéfovi lidovců Cyrilu Svobodovi poblahopřál předseda Unie svobody a lídr Čtyřkoalice Karel Kühnl. Ten pro Český rozhlas uvedl, že Svoboda má před sebou těžký úkol v podobě opětovného sjednocení KDU-ČSL a vyvedení strany z krize.

Podle předsedy ČSSD Vladimíra Špidly znamená volba Cyrila Svobody posun v komunikaci na české politické scéně. Vladimír Špidla nepředpokládá výrazné politické posuny Strany Lidové vůči ČSSD. Doplňuje však, že Cyril Svoboda je tvůrčí politickou osobností, která by v blízké budoucnosti mohla zčeřit vody na českém politickém spektru.

Předsedu poslaneckého klubu KSČM Vojtěcha Filipa volba nepřekvapila. Podle něj může být spokojena nejen KDU-ČSL, ale i Čtyřkoalice. Filip si není jistý, zda se Svobodovi podaří vyvést lidovce z nynější krize.

Prvním místopředsedou KDU-ČSL se stal senátor Milan Šimonovský. Svobodovým statutárním zástupcem tedy bude člověk, který stejně jako bývalý předseda vidí budoucnost Lidové strany v aktivní dlouhodobé vizi uprostřed společnosti, a to v rámci 4koalice. Narozdíl od Cyrila Svobody, který jako možného povolebního partnera vnímá spíše sociální demokracii než ODS, chce Šimonovský zůstat oběma stranám otevřený.

Předseda KDU-ČSL Jan Kasal se před volbou nového vedení omluvil za poslední vývoj ve straně, který podle něj přivedl lidovce do velmi neblahé a svízelné situace. Ve svém zahajovacím projevu před delegáty také převzal plnou zodpovědnost za nynější stav v KDU-ČSL a vyzval ke znovunabytí ztracené důvěry voličů.

Poukázal ale na to, že se Čtyřkoalice příliš upnula na formální plnění Svatováclavské smlouvy - volbu lídra a sestavení stínové vlády. Mediální přestřelky, které následovaly po rezignaci Cyrila Svobody na lídra čtyřkoalice, byly pro klidný vývoj v KDU-ČSL "ranou téměř osudovou". Svobodu kritizoval za to, že měl nestandardní představy o sestavování vládního týmu, na stranické půdě nekonzultoval alternativy sestavy stínového týmu a důvody své demise oznámil nejdříve přes média.

Podpora obou kandidátů na předsedu strany byla velmi vyrovnaná. S napětím se proto očekávaly kandidátské projevy obou politiků. Svoboda chtěl delegáty získat svou myšlenkou větší otevřenosti strany, která by zaručila větší úctu k menšinovým názorům. Kasal zase obhajobu předsednické funkce zakládal na úspěchu křesťanských demokratů a Čtyřkoalice v loňských krajských a senátních volbách.

Delegáti při zahájení sjezdu minutou ticha uctili památku bývalého předsedy KDU-ČSL Josefa Luxe, který na podzim 1999 podlehl leukémii, a vyslechli si pozdravný dopis jeho manželky Věry.

Sjezd KDU-ČSL, z něhož by mělo vzejít nové vedení strany, označil předseda ODA Daniel Kroupa za nejdůležitější událost tohoto měsíce. Podle Kroupy se tady rozhoduje nejen o Čtyřkoalici a budoucím směřování lidovců, ale možná i o budoucnosti celé země. Kroupa je stejně jako lídr Čtyřkoalice Karel Kühnl přesvědčený o tom, že toto politické uskupení slavilo dosud velké úspěchy. Právě tato spolupráce by podle Kroupy měla pokračovat. Hosté z ostatních stran Čtyřkoalice měli také diskutovat o změně stanov. Ty mají například umožnit, aby se řádné volby opakovaly každé dva roky namísto současných čtyř a rozšíření počtu řadových místopředsedů ze tří na čtyři.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme