Novým předsedou Svazu měst a obcí je nezávislý starosta Kyjova František Lukl

Novým šéfem Svazu měst a obcí se stal jeho dosavadní místopředseda a nezávislý starosta Kyjova František Lukl. Rozhodla o tom rada svazu. Lukl byl ministrem pro místní rozvoj ve vládě Jiřího Rusnoka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Svazu měst a obcí František Lukl na snímku z roku 2015 | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

František Lukl chce navázat na práci předchozího vedení:

„Myslím si, že rada i předsednictvo dokázaly ze svazu udělat respektovaného partnera pro vládu a parlament. Toto chci dále rozšiřovat v dobré komunikaci a především v tom, že svaz je povinným připomínkovým místem a řada právních předpisů se obcí dotýká. Zde chceme být nejenom konzultanty, ale i iniciátory dobrých změn.“

Za hlavní teď Lukl považuje rozpracování priorit, které stanovil květnový sněm SMO. Patří mezi ně například snaha o vyšší podíl státu na financování výkonu státní správy, kterou musí obce dotovat ze svých rozpočtů. Městské samosprávy si na to stěžují už několik let.

Zástupci měst a obcí by také chtěli větší podporu policie a státu při řešení problémů s tranzitní nákladní dopravou.

V čele Svazu měst a obcí nahradí Lukl bývalého kladenského primátora Dana Jiránka z ODS, který znovu nekandidoval. Jiránek ale zůstane výkonným ředitelem svazu.

Svaz měst a obcí České republiky je nevládní organizací, která sdružuje na 2600 z 6250 českých a moravských obcí, v nichž žijí čtyři pětiny obyvatel republiky.

Jan Rokyta ml. Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme