Novým ředitelem NP Šumava bude dosavadní náměstek Jiří Mánek

Novým ředitelem národního parku Šumava bude od července dosavadní náměstek Jiří Mánek. Ve funkci vystřídá Jana Stráského, který park vedl posledních 17 měsíců. Na tiskové konferenci ve Vimperku to oznámil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. Jedním z plánů nového ředitele je navázání užší spolupráce s odbornou veřejností.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Stráského vystřídá ve vedení Správy Národního parku Šumava jeho dosavadní náměstek Jiří Mánek | Foto: Lukáš Milota

Ministr Chalupa na tiskové konferenci upřesnil informace z médií, které hovořily o odvolání Stráského. Ředitel podle Chalupy nebyl odvolán ani nerezignoval. Odchází po vzájemné několikatýdenní dohodě, protože mu končí časově omezený mandát, pro který byl zvolen. Na Šumavě byl jen krizovým manažerem.

"Přesto tam určitě existují i nějaké zákulisní důvody. Tlak po stížnosti z Bruselu byl jistě obrovský. Pokud hrozí Evropská komise právní odvetou, musí na to Česko nějak reagovat. A tlak mohl být i uvnitř samotného ministerstva," soudí redaktor Českého rozhlasu Ľubomír Smatana, který situaci na Šumavě dlouhodobě sleduje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách ve vedení NP Šumava hovořil na Rádiu Česko redaktor Ľubomír Smatana

Ministr zhodnotil Stráského působení v čele parku velmi pozitivně, obstál prý na výbornou. Chalupa ocenil zejména jeho postup proti kůrovci, který je v současnosti aplikován v okolí Modravy.

Stráský prý také pomohl uklidnit situaci na Šumavě a navázat spolupráci mezi všemi subjekty, které na Šumavě působí. Přispěl i k transparentnosti nakládání s vytěženým dřevem.

Ministr Chalupa Mánka věnoval bez výběrového řízení. "Myslím si, že to zvládl, že je kvalifikován, že je to osoba připravená svým vzděláním, je to odborník na lesní genetiku. Je to člověk, který zná Šumavu každým coulem," uvedl ke jmenování ministr. Ihned se však objevily i spekulace, že za jmenováním stojí především Mánkova stranická příslušnost k ODS.

Jiří Mánek to odmítá: "Já si myslím, že vůbec nemá vliv. Pan ministr Chalupa ještě donedávna vůbec nevěděl, že jsem členem ODS," říká.

Mánek plánuje užší spolupráci s odbornou veřejností

Nový ředitel prý hodlá ve většině kroků pokračovat v nastolené linii svého předchůdce. "Park rozhodně není v kritickém stavu. Situace je stabilizovaná, nic mimořádně obtížného nás nečeká," domnívá se Mánek.

Představil ale již i některé své vlastní plány. Jedním z nich je rozšířit první zónu národního parku na 35 procent, jak to navrhuje nový zákon o šumavském parku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ozvěn dne na Radiožurnálu byl nový ředitel správy Národního parku Šumava Jiří Mánek

Jiří Mánek chce také zastavit kůrovcovou kalamitu, stát by se tak prý mohlo během roku a půl. "Na jižní části Šumavy od Kvildy po Lipno bychom už mohli zrušit takzvaný kalamitní stav, tam problém s kůrovcem prakticky již není. V západní části počítáme tak rok, rok a půl, než to bude vyřešeno," tvrdí.

Chystá rovněž plán péče, chtěl by sjednotit zonaci národního parku a také iniciovat vznik malých agrofarem a rozšířit tak agroturistiku na Šumavě. Plánuje také navázat užší spolupráci s jinými institucemi a odborníky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jmenování nového ředitele NP Šumava okomentoval na Rádiu Česko Jakub Hruška, stínový předseda rady NP Šumava

"Nyní chci mnohem více spolupracovat s národním parkem Bavorský les, pana ředitele chci informovat co nejdříve. A také chci navázat úzkou spolupráci s výzkumníky a badatelskou komunitou, ostatně sám jsem se v této sféře 10 let pohyboval. Je třeba více komunikovat s odbornou veřejností," dodává Mánek.

Jakub Hruška z České geologické služby, který je stínovým předsedou rady Národního parku Šumava, není z jmenování Jiřího Mánka nadšen. "Dialog s vědci je dobrá cesta, ale já bych raději počkal na konkrétní kroky. S panem Mánkem máme dlouholeté zkušenosti, on byl ve skutečnosti tím, kdo určoval linii parku. A za ta léta jsme v něj ztratili důvěru," říká Hruška.

Ľubomír Smatana, Lukáš Milota, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme