Novým ředitelem pořádkové policie bude Petr Sehnoutka

Od soboty bude mít pořádková policie nového ředitele, bude jím Petr Sehnoutka. Zaměřit se chce hlavně na modernizaci policejních služeben, změnu hodnocení policistů a zlepšení komunikace pochůzkářů na ulicích s lidmi. Pořádkoví policisté patří k těm, se kterými lidé přicházejí nejčastěji do styku. Jsou to ti, kdo kontrolují klid a pořádek v ulicích nebo přijímají oznámení o trestných činech a přestupcích. Proto chce Sehnoutka věnovat hlavní pozornost právě pochůzkářům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový šéf pořádkové policie Petr Sehnoutka | Zdroj: ČTK

Policisté by měli být vidět na ulicích, měli by se bavit s lidmi a komunikovat s radnicemi a starosty. Taková je představa Petra Sehnoutky o tom, jak by měli do budoucna pochůzkáři vystupovat na veřejnosti: "Místně příslušný kolega, který má přidělen určitý rajón, tak chodí pravidelně, komunikuje se starostou, sbírá informace, řeší věci, které jsou v tom daném teritoriu, v té dané lokalitě, problémem. V rámci cesty do určené lokality komunikuje s občany, baví se, získává informace, vytěžuje."

Starostové tyto aktivity celkem vítají. "Je fakt, že v Poděbradech pochůzkáři jsou, je to ale spíše takové to hašení požárů," říká starosta Poděbrad Lubomír Zíta.

Více pochůzkářů by podle zástupců měst bylo potřeba například v chatařských a rekreačních oblastech. Starostové si ale nejsou jistí, jestli na to má policie dostatek kapacit. Chybí jí totiž více než tři tisíce policistů. S tím souhlasí i bývalý ministr vnitra František Bublan. Velkou překážkou je podle něj ale i množství administrativy, kterou musí policista vyřídit.

"Oni se často, ale také právem vymlouvají na to, že mají spoustu papírování a že jim to znemožňuje, aby byli více v ulicích," myslí si Bublan.

Pořádková policie by také do budoucna neměla podle policejního prezidia doručovat zásilky nebo vozit opilce na záchytku. Na velkých sportovních akcích by se pak starala jen o pořádek.

"Zahajujeme jednání s Českomoravským fotbalovým svazem. Snažíme se nějakým způsobem nově kodifikovat spolupráci, aby oni byli schopni si tu pořadatelskou službu v základním rámci zabezpečit sami a my abychom měli volnější ruce při zachovávání veřejného pořádku a bezpečnosti," potvrdil Sehnoutka.

Veronika Malá, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme