Novým rektorem Univerzity Karlovy byl zvolen Václav Hampl

Novým rektorem Univerzity Karlovy ve středu Akademický senát zvolil profesora lékařské fyziologie a svého bývalého předsedu Václava Hampla. Od února vystřídá v čele největší a nejstarší české univerzity fyzika Ivana Wilhelma, který je rektorem už druhé funkční období. Za svůj hlavní cíl považuje Václav Hampl rozvoj vědecké práce, která pozvedne dobré jméno univerzity ve světě. Škola potřebuje více peněz, školné by ale podle něho ve financování zásadní obrat nepřineslo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl | Zdroj: ČTK

"Vidím v podstatě dvě takové hlavní možnosti. Vyjednávání se státem o postupném zvyšování dotace pro vysoké školy, pro vědu na vysokých školách a možná i pro určité zohlednění kvality, protože Univerzita Karlova se chce orientovat na to, aby byla špičkovou vysokou školou v českém prostředí. Druhý, také velmi důležitý, směr je pohled dovnitř, jednak na hledání rezerv, které tu můžeme mít v zacházení s penězi, a jednak orientace na větší možné využívání našich poznatků," vyjádřil se k otázce financování vysokých škol Hampl.

Od sedmdesáti hlasujících členů akademického senátu potřeboval nový rektor ke svému zvolení získat nejméně 36 hlasů. Podařilo se mu to však až ve třetím a posledním možném kole. Jeho protikandidáty byli proděkan 3. lékařské fakulty Michal Anděl a bývalý děkan 1. lékařské fakulty Štěpán Svačina.

Jaroslav Skalický, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme