Novým šéfem lékařské komory se stal Rathův favorit Milan Kubek

Souboj přívrženců a odpůrců ministra zdravotnictví Davida Ratha v České lékařské komoře skončil vítězstvím ministrova favorita Milana Kubka. Ten se tak na mimořádném sjezdu ČLK v Praze stal novým prezidentem komory. Předseda Lékařského odborového klubu a Rathův blízký spolupracovník ve volbách porazil majitele soukromé pražské polikliniky Martina Stránského. Kubek získal 174 hlasů, Stránský 149.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath a Milan Kubek | Zdroj: ČTK

Zatímco Kubkovi jeho kritici vytýkají, že nechce měnit současnou podobu komory, která se podle nich změnila v jakousi odborovou lobby, Stránský počítal s tím, že z ní vytvoří organizaci zaměřenou na odbornost a etiku lékařské profese.

Nový šéf komory slíbil, že bude za všech okolností vždy hájit zájmy všech lékařů a českého zdravotnictví jako celku. "Je mi jasné, že řada z vás touží po změně. Věřte mi, já vám tu změnu chci nabídnout, co vám nenabídnu, to by byla negace. Chci na to dobré, co komora udělala pro lékaře, navázat a chci komoru posunout dál."

A bude Kubek jako spojenec ministra Ratha podporovat lékaře i v případné stávce?

"Předsunutou platbu pro zdravotní pojišťovny vnímám jako dočasné řešení, až budou mít lékaři na účtech peníze, situace bude jiná. Vyzval jsem kolegy k tomu, aby setrvali ve stávkové pohotovosti."

Kubkův protikandidát Martin Stránský by v České lékařské komoře nejraději viděl garanta odbornosti - ne jakousi prodlouženou ruku odborů, která tvrdě lobbuje za ekonomické zájmy lékařů. Tvrdí, že ze stavovské organizace se stala "zprostředkovatelská agentura" mezi LOK a ministerstvem zdravotnictví. "Každopádně je to klientelistická organizace, která přestala sloužit všem členům," míní Stránský.

Kubkovi kritici dali svůj odpor najevo i tím, že před hlasováním nedovolili Davidu Rathovi vystoupit s připraveným projevem. Ministr svého kandidáta ale nakonec prosadil. "Pana doktora Kubka znám 10 let, jsme přátelé, na řadu věcí máme velmi podobné názory," říká Rath. Ten odstoupil z čela komory loni na podzim, aby se mohl ujmout ministerské funkce.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme