Finsko 3:0 Česko

Novým šéfem NKÚ má být František Dohnal

V čele Nejvyššího kontrolního úřadu by měl stát František Dohnal. Kandidáta KDU-ČSL zvolili v tajných volbách poslanci. Sněmovna ho teď navrhne prezidentovi Václavu Klausovi ke jmenování. Křeslo prezidenta NKÚ je volné od června roku 2003, kdy zemřel tehdejší šéf úřadu Lubomír Voleník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Dohnal | Zdroj: ČTK

V dnešních tajných volbách ve Sněmovně Dohnal porazil poslance Miroslava Beneše, kterého navrhovala opoziční ODS. Od poslanců získal 101 ze 181 hlasů.

Politikům trvalo více než dva roky, než se shodli na nástupci Lubomíra Voleníka. Dlouhé období s neobsazenou funkcí prezidenta považuje za největší problém úřadu i jeho pravděpodobný nový šéf František Dohnal.

"Během těch posledních měsíců nebo let bez standardního vedení Nejvyšší kontrolní úřad ztrácel na vážnosti, na autoritě. Výsledky jeho práce jsou mnohdy bagatelizovány, zlehčovány a málokdy jsou respektovány. To si myslím, že je největší problém, který Nejvyšší kontrolní úřad v této chvíli má."

Pětačtyřicetiletý František Dohnal vystudoval Elektrotechnickou fakultu ČVÚT. Několik let byl předsedou Svazu měst a obcí, v letech 1991 až 1998 působil jako starosta Jihlavy.

Poté se stal hejtmanem kraje Vysočina a od loňských voleb je jeho zástupcem. Tento post bude muset po nástupu do čela NKÚ opustit. Mandát šéfa úřadu je devítiletý, funkce se ujme dnem složení slibu do rukou prezidenta republiky.

Marika Táborská, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme