Novým šéfem poslaneckého klubu ČSSD je Roman Sklenák. Nahradil Jeronýma Tejce

Poslanecký klub sociální demokracie má nového předsedu. Podle očekávání se jím stal Roman Sklenák, který nahradil Jeronýma Tejce. Ten rezignoval po aféře kolem utajované lánské schůzky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák (vlevo) nahradil ve funkci Jeronýma Tejce (v popředí) | Zdroj: ČTK

Roman Sklenák byl nakonec jediný kandidát na funkci šéfa poslanců ČSSD. Pro stínového ministra práce a sociálních věcí hlasovalo 40 ze 46 přítomných zákonodárců. Celkem jich má klub 50.

Dosavadní předseda klubu Jeroným Tejc poté prohlásil, že pokud bude Sklenák chtít a potřebovat, bude mu zpočátku pomáhat.

Prý ho zná dlouho a dal mu svůj hlas. „Důležité není to, kolik je hlasů, ale jaký je respekt předsedy do budoucna. Já věřím, že bude dostatečný. Rozhodně neodcházím s žádnou hořkostí. Pro mě je důležité, že jsme teď vyřešili nějakou situaci, která nastala. Já se chci dívat dopředu, a to směrem, který umožní jednotu poslaneckého klubu, a určitě budu - budu-li o to požádán - Romanu Sklenákovi pomáhat.“

Prvním místopředsedou klubu pak poslanci zvolili dřívějšího místopředsedu sněmovny Jana Hamáčka. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky tak může klub začít naplno fungovat.

ANO a ČSSD se shodly na majetkových přiznáních

Číst článek

„Jsem rád, že poslanecký klub poměrně jednoznačně zvolil nového předsedu i prvního místopředsedu. Znamená to ukončení období nejistoty po tom, kdy se nepovedl puč ve vedení sociální demokracie. Takže předpokládám, že klub už teď začne plnit svoji roli na půdě sněmovny a poslanci se začnou připravovat na své působení v jednotlivých parlamentních výborech,“ řekl.

Roman Sklenák si chce v nejbližších dnech domluvit schůzku s šéfy ostatních šesti klubů a začít připravovat první schůzi nové sněmovny, která začne v pondělí 25. listopadu. Sklenák coby stínový ministr práce a sociálních věcí nicméně připouští i to, že by se mohl stát členem nové vlády.

„Já bych v tuto chvíli nevylučoval žádnou variantu v tomto směru. Bylo jednání poslaneckého klubu, který měl zvolit nového předsedu, a tak se stalo. Jednání o ministerstvech a personálním obsazení neprobíhá,“ uvedl.

Obsazení sněmovny | Foto: Český rozhlas

Jeroným Tejc nejdříve na konci října svoji funkci předsedy poslaneckého klubu ČSSD obhájil. Odstoupil až poté, co se ukázalo, že byl spolu s dalšími čtyřmi členy vedení strany těsně po volbách v Lánech na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.

Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc, Jiří Zimola a Milan Chovanec se tam měli s prezidentem dohodnout na výzvě k rezignaci předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky a jeho odstranění z povolebního vyjednávacího týmu.

Ten to později označil za puč a všichni účastníci schůzky - kromě Milana Chovance, který se k jednání v Lánech přiznal jako první - rezignovali na nejvyšší stranické funkce v ČSSD.

Jana Čermáková, Jakub Šídlo, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme