Novým šéfem ŘSD jmenoval ministr dopravy svého poradce Davida Čermáka

Novým šéfem Ředitelství silnic a dálnic je David Čermák. Jmenoval ho ministr dopravy Pavel Dobeš. Čermák je jedním ze tří poradců ministra dopravy. Na starost měl i přípravu stavby dálnic. Ministr ho prý vybral po konzultaci s odborníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr dopravy Pavel Dobeš jmenoval šéfem Ředitelství silnic a dálnic Davida Čermáka (vlevo) | Zdroj: ČTK

Čermák nahradí Reného Porubu, který byl řízením ŘSD pověřený. Ministr prý nebyl mimo jiné spokojený s komunikací mezi touto organizací a rezortem dopravy, konkrétní důvody ale neuvedl.

O odvolání Poruby se spekulovalo v souvislosti s čistkou pracovníků napojených na neoficiálního šéfa Věcí veřejných Víta Bárty. Ministr Dobeš to ale popírá. Minulý měsíc přitom o posty přišli například šéf Správy železniční dopravní cesty Pavel Habarta a Dobešův náměstek Daniel Bartek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jmenování nového ředitele ŘSD mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu stínový ministr dopravy Milan Chovanec z ČSSD

Nový ředitel bude podle ministerstva dopravy odpovědný zejména za modernizaci brněnské dálnice či dokončení dálnice D8. Jedním z jeho hlavních úkolů bude také vyřešení sporů se společností Eurovia CS o ostravský úsek D47, na kterém ŘSD reklamuje celkem 901 vad.

Čermák musí ještě do konce května předložit strategickou koncepci. „Ta povede k tomu, jakým způsobem bude organizace řízena, jaké jsou jednotlivé priority, které se týkají jak operačního programu Doprava, tak víceprací, tak problematiky velkých infrastrukturních staveb. Na konci května s tímto strategickým dokumentem bude seznámen ministr dopravy a buď bude na pozici potvrzen, nebo budeme hledat nějaké řešení,“ uvedl ministr Dobeš.

Pokud by na konci května ministerstvo Čermákovu koncepci nepřijalo, jednou z možností je vypsání výběrového řízení, potvrdil Dobeš.

Silný tlak firem

Podle ministerstva se Čermák v oblasti výstavby silnic pohybuje dlouho a má zkušenosti. Dříve působil jako Dobešův poradce v otázkách přípravy strategických dokumentů týkajících se rozvoje dopravní infrastruktury.

Čermák kromě svého působení na ministerstvu studuje práva. Chce se zaměřit především na proplácení velkých dopravních staveb z evropských fondů.

„Ať už přijde kdokoliv, přichází jako krizový manažer do organizace, která je zřejmě v krizi. ŘSD je v krizi jak z pohledu zvenčí, tak i podle auditu, který proběhl v nedávné době. Otázkou je, jestli osoba pana Čermáka je tou vhodnou osobou. Osobně bych se spíše zaměřil na stávající strukturu ŘSD, na stávající ředitele. Například nějakého zkušeného ředitele v kraji, protože se obávám, že jediné, co nám chybí, je luxus času, aby se zaučoval další ředitel ŘSD,“ uvádí stínový ministr dopravy Milan Chovanec z ČSSD.

Podle něj je prioritou účelné dočerpání evropských prostředků. A na to je potřeba zkušený manažer.

René Poruba se na Ředitelství silnic a dálnic zřejmě vrátí do své předchozí funkce, kdy v této organizaci vedl úsek výstavby.

Jako jeden z důvodů svého odvolání uvádí Poruba to, že rezort dopravy je pod silným tlakem stavebních firem, proti kterým ŘSD vystupovalo například v kauze zvlněné dálnice D47.

Tereza Bartůňková, Jan Richter, Petr Sehnoutka, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme