Novým šéfem Zelených je Martin Bursík

Novým předsedou Strany zelených se krátce po půlnoci na sjezdu v Pardubicích stal Martin Bursík. V čele této mimoparlamentní strany vystřídal odvolaného Jana Beránka. Delegáti také schválili Bursíkovu koncepci, aby strana šla do sněmovních voleb v příštím roce sama.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Bursík

Martin Bursík | Zdroj: ČTK

Bursíkovým jediným protikandidátem byl pětadvacetiletý řadový člen strany Karel Helman z Prahy. Někteří delegáti jeho kandidaturu označili za recesi a frašku.

Sám Helman sjezdu v kandidátském projevu řekl, že stát se předsedou strany nepatří k jeho ambicím. Ze 147 hlasů Bursík dostal 114 a Helman 17. Zbylé hlasy byly neplatné nebo se hlasující zdrželi hlasování.

Beránkův návrh předvolebního spojení Zelených s dalšími liberálními stranami delegáti sjezdu odmítli. Podle Bursíka by tím Zelení ztratili věrohodnost. "Máme silnou ideologii, spojení s liberály je neživotná koncepce. Můžeme se opřít o Zelené v Evropě, kde jsou zavedenou značkou," prohlásil Bursík.

Nově zvolený předseda strany je přesvědčený, že Zelení mají veřejnosti co nabídnout. Otázku, s kým by šli po volbách do koalice, ale považuje za předčasnou. "Jsem naprosto otevřený spolupráci se všemi politickými stranami. Není důvodu, abychom se nějak vymezovali vůči jedné nebo druhé," řekl.

Bursík byl dosud členem předsednictva strany. V minulosti byl členem Občanského fóra, Svobodných demokratů a KDU-ČSL. V roce 1998 byl ministrem životního prostředí ve vládě Josefa Tošovského. Nyní je externím poradcem ministra životního prostředí a ředitelem společnosti Ecoconsulting..

Strana zelených má necelých 1000 členů. Z mimoparlamentních stran mají Zelení nejblíže ke vstupu do sněmovny. Podle posledního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění by Zelené volila tři procenta lidí.

Martin Hromádka, Naďa Kubínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme